From feedback to action: leveraging sentiment analysis to comprehend student survey at Altınbaş University
Geri bildirimden harekete: Altınbaş Üniversitesi'nde öğrenci anketlerini anlamak için duygu analizinin kullanılması
- Tez No: 890552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞU ÇAĞDAŞ ATİLLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veri Analitiği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veri Analitiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez, Altınbaş Üniversitesi'nde öğrenci geri bildirimlerine duygu analizinin sonuçlarını değerlendirme ve öğrenci odaklı eğitim kayıtlarını geliştirmeyi hedeflemektedir. Yükseköğretimin sürekli yapısal yapısı içinde, bu çalışma, öğretim yöntemlerinin öğrenci tercihleri ve daha iyi uyum sağlamak amacıyla uyarlanmasının genişletildiği vurgulanmaktadır. Karma yöntem yaklaşımı yoluyla varlık araştırması, çeşitli eğitim programlarından sağlanan analizler, analizler için kaliteli ve güzel teknikleri birleştirmektedir. Yapılan duygu analizi, transfer tarafından ifade edilen duygu ve bunların kategorize edilmesi ve anlaşılması için ileri düzeydeki doğal dil işleme ve makine öğrenmelerini geliştirmelerini sağladı. Analiz sonuçları, onların etkileşimli ve ilgi çekici öğretim yöntemlerini güçlü bir şekilde tercih gösterdiklerini ortaya koyuyorlar. Dinamik dersler, etkili öğretim üyesi iletişimi ve ilgili bilgiler ile olumlu geri bildirimler sürekli olarak mevcuttur. Buna karşılık, olumsuz duygular, öğrenme pasif ortamları, katı devam politikaları ve esnek olmayan öğretim yöntemleri ile ilişkilidir. Bu tez, öğrenci geri bildirimlerine daha fazla büyüme içgörüler sağlayarak eğitim stratejilerini dönüştürmek için bir araç olarak duygu analizinin potansiyelini vurgulamaktadır ve bu sayede daha kişiselleştirilmiş ve uyarlanabilir öğrenme deneyimlerinin geliştirilmesine katkı bulunmaktadır. Gelecekteki gelişme seyri, duygu analizi araçlarının algoritmik sofistikasyonunu arttırmayı, veri kaynaklarının genişletilmesini ve öğrencinin daha zengin bir şekilde anlaşılması için nitel araştırma yöntemlerini entegre etmeyi içermektedir. Bu çalışma, Altınbaş Üniversitesi'nde eğitimin kalıcı olarak kalıcı olarak etkilenmesini ve diğer hizmetler için duyarlı, öğrenci odaklı bir öğrenme ortamını teşvik etmeyi amaçlayan bir model sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the application of sentiment analysis to student feedback at Altınbaş University, aiming to enhance student-centered educational practices. Amidst the evolving landscape of higher education, this study underscores the significance of adapting teaching methodologies to better align with student preferences and needs, as revealed through their feedback. Using a mixed-methods approach, the research integrates both qualitative and quantitative techniques to analyze survey data collected from students across various programs of study. The sentiment analysis conducted utilizes advanced natural language processing and machine learning algorithms to categorize and understand the emotions and opinions expressed by students. Results from the analysis indicate a strong student preference for interactive and engaging teaching methods. Positive feedback was closely associated with dynamic lectures, effective faculty communication, and the integration of relevant information. In contrast, negative sentiments were linked to passive learning environments, strict attendance policies, and inflexible teaching approaches. This thesis highlights the potential of sentiment analysis as a tool to transform educational strategies by providing deeper insights into student feedback, thereby informing the development of more personalized and adaptive learning experiences. Future research directions include enhancing the algorithmic sophistication of sentiment analysis tools, expanding data sources, and integrating qualitative research methods to provide a richer understanding of student sentiments. This study aims to contribute to the continuous improvement of educational quality at Altınbaş University and offer a model for other institutions seeking to foster a responsive, student-centered learning environment.