Design and implementation of a containerized monitoring system for publish/subscribe networks
Yayın/abone ağları için konteynerleştirilmiş bir izleme sisteminin tasarımı ve uygulanması
- Tez No: 910379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN ULUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, robotik uygulamalar için işlevsel bir izleme sisteminin tasarım ve uygulamasını sunmaktadır. İzleme sistemi, robotun davranışındaki anormallikleri tespit etmek, kullanıcılara bildirimde bulunmak ve performans geri bildirimi sağlamak için bileşenler, araçlar ve süreçler içermektedir. Ayrıca, davranışı zaman içinde analiz ederek ve gerekli onarımlar veya parametre ayarlamaları önererek kestirimci bakım sunar. Robot İşletim Sistemi (ROS) kullanılarak geliştirilen izleme sistemi, bir simülasyon içindeki bir araç robotunun davranışını gözlemlemektedir. İzleme paketi, robotun iç durumu (hız, aktüatör ve sensör durumu) ve dış koşullar (çevresel veriler, konum, engeller, diğer robotlar) hakkında geri bildirim sağlamak için araçlar, kütüphaneler ve süreçler içermektedir. Gerektiğinde alarmlar, uyarılar ve bildirimler üretir, robotik operasyon yöneticileri ve operatörlerinin uygun aksiyonlar alabilmesi için raporlar sunar. Sistem, alan spesifik taleplere göre dinamik olarak ölçeklenebilir şekilde çevik ve verimli olacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, bu çalışma, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve robotik gibi uygulamalar için kritik olan yayınla/abone ol ağı içinde çalışma zamanı doğrulama konteynerıların entegrasyonunu araştırmaktadır. Çalışma zamanı doğrulama teknikleri, bu son derece dinamik ve büyük ölçekli ağların doğruluğunu sağlar. Modern konteyner teknolojisini kullanarak, çalışma zamanı doğrulama araçları mesaj akışını izlemek için konuşlandırılır, ağ davranışının gerçek zamanlı doğrulanmasını sağlar. Her çalışma zamanı doğrulama konteynerı, sistemin bütünlüğünü izleyerek diğer konteyner katılımcılarıyla birlikte çalışır. Bu yaklaşım, çeşitli deneyler ve bir gerçek dünya vaka çalışması ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work presents the design and implementation of a functional monitoring system for robotic applications. The monitoring system comprises components, tools, and processes to detect anomalies in the robot's behavior, alert users, and provide performance feedback. It also offers predictive maintenance by analyzing behavior over time and suggesting necessary repairs or parameter tunings. Developed using Robot Operating System (ROS), the monitoring system observes the behavior of a vehicle robot inside a simulation. Monitoring package includes tools, libraries, and processes to provide feedback on the robot's internal state (speed, actuator, and sensor status) and external conditions (environmental data, position, obstacles, other robots). It generates alarms, alerts, and notifications as needed, providing reports to enable robotic operations managers and operators to take appropriate action. The system is designed to be agile and efficient, capable of dynamically scaling according to domain-specific demands. Additionally, this work investigates the integration of runtime verification containers within publish/subscribe networks, which are crucial for applications like the Internet of Things (IoT) and robotics. Runtime verification techniques ensure the correctness of these highly dynamic and large-scale networks. By leveraging modern containerization technology, runtime verification tools are deployed to monitor message flow, ensuring real-time verification of network behavior. Each runtime verification container operates alongside other containerized participants, monitoring the system's integrity. This approach is benchmarked through several experiments and a real-world case study from the software-defined vehicle domain, demonstrating its performance.