Reşat Nurı̇ Güntekı̇n'ı̇n romanlarında aı̇le, modernleşme ve dı̇n
Family, modernization and religion in Reşat Nuri Guntekin's novels
  1. Tez No: 890583
  2. Yazar: AHMET ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tez çalışması, Reşat Nuri Güntekin'in romanlarında aile, modernleşme ve din temalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Yazarın eserlerindeki karakterler, Türkiye'nin tarihindeki önemli dönemlerde yaşanan toplumsal değişimlere ve modernleşme çabalarına nasıl cevap verdiğini gösteren bir ayna niteliğindedir. Aile yapısının romanlardaki çeşitli temsil biçimleri, bireylerin modernleşme sürecindeki zorluklarını ve geleneksel normlarla olan çatışmalarını yansıtmaktadır. Modernleşme, aile içindeki ilişkileri ve bireylerin rolünü derinden etkilemiştir. Yazar, bu değişimleri eserlerindeki karakterler aracılığıyla detaylı bir şekilde ele almıştır. Modernleşmenin yanı sıra, din teması da tezin önemli bir odak noktasıdır. Güntekin'in eserlerindeki karakterlerin içsel çatışmaları ve geleneksel din normları ile modern dünya görüşleri arasındaki çatışmalar, dinin toplumsal düzen içindeki rolünü anlamamıza yardımcı olur. Bu tema, aynı zamanda bireylerin kişisel inançlarına olan bağlılıklarının sorgulanmasını ve değişen toplumsal normlara nasıl uyum sağladıklarını gösterir. Tezin sonucunda, Reşat Nuri Güntekin'in eserlerinin, Türkiye'nin modernleşme sürecindeki karmaşıklığı anlamak ve toplumun bu değişimlere nasıl tepki verdiğini anlamak adına önemli bir kaynak olduğu vurgulanmaktadır. Yazarın eserleri, aile, modernleşme ve din temalarını başarılı bir şekilde entegre ederek, okuyuculara dönemin sosyal ve kültürel dinamikleri hakkında derinlemesine bir anlayış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to examine the themes of family, modernization, and religion in the novels of Rashat Nuri Güntekin. The characters in the author's works serve as a mirror reflecting how individuals responded to the societal changes and modernization efforts during significant periods in Turkey's history. The various representations of family structure in the novels reflect the challenges individuals face in the process of modernization and their conflicts with traditional norms. Modernization has deeply influenced relationships within families and the roles of individuals, topics that Güntekin thoroughly explores through the characters in his works. In addition to modernization, the theme of religion is also a significant focal point of the thesis. The internal conflicts of characters in Güntekin's works and the clashes between traditional religious norms and modern worldviews help us understand the role of religion within societal order. This theme also illustrates how individuals question their personal beliefs and adapt to changing societal norms. In conclusion, the thesis emphasizes that Reşat Nuri Güntekin's works serve as an important source to understand the complexity of Turkey's modernization process and how society reacted to these changes. By successfully integrating themes of family, modernization, and religion, the author's works provide readers with a profound understanding of the social and cultural dynamics of the time.