Öğretmen adaylarının sosyoekonomik ve kültürel profilleri
The socio-economic and cultural profiles of pre-service teachers
- Tez No: 890584
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ATİK KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen adaylarının sosyoekonomik ve kültürel profillerini incelemektir. Bu amaca ulaşmak için nicel araştırma yöntemlerinden kesitsel tarama deseni kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırma kapsamında geliştirilen Öğretmen Adaylarının Sosyoekonomik ve Kültürel Profilleri Anketi kullanılmıştır. Orantılı tabakalı örnekleme yönteminin kullanıldığı bu araştırmada, araştırmanın katılımcıları 2023-2024 akademik yılı güz döneminde Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim görmekte olan 1072 öğretmen adayından oluşmaktadır. Basılı anketler kullanılarak toplanan verilerin analizinde betimsel istatistikler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmen adaylarının yaklaşık %20'lik bir kesiminin ekonomik sorunlar yaşadığı, %13'e yakınının ise ekonomik nedenlerle eğitimini terk etme tehlikesi altında olduğu görülmüştür. Araştırmada adayların %25-%35'lik bir kesiminin ekonomik durumunun eğitim harcamalarını, eğitim fırsatlarına ulaşmalarını, sosyalleşmelerini ve kültürel gelişimlerini olumsuz etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, araştırmada öğretmen adaylarının çoğunluğunun kadın olduğu; uyruk, etnik köken ve dini inançlar söz konusu olduğunda ise bazı grupların baskın olduğu görülmüştür. Buna ek olarak araştırma sonucunda öğretmen adaylarının ailelerine kıyasla kültürel gelişimlerini destekleyici nitelikteki etkinlikleri daha çok gerçekleştirdiği; ancak öğretmen adaylarının yaklaşık yarısının bu etkinlikleri gerçekleştirdiği görülmüştür. Öğretmen adaylarının arkadaş çevresinin çoğunlukla adayların kültürel gelişimini desteklediği ve sosyal çevresinin (aile, arkadaşlar, hocalar vb.) adayların eğitim ve özel hayatına katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to reveal the socio-economic and cultural profiles of pre-service teachers. To achieve this aim, cross-sectional survey design was used. The data collection tool was The Socio-Economic and Cultural Profiles of Pre-Service Teachers Questionnaire developed within the scope of the research. The participants were 1072 pre-service teachers studying at Anadolu University Faculty of Education in the fall semester of the 2023-2024 academic year. Data were analyzed using descriptive statistics and cross-tabs. The results of the research show that 20% of pre-service teachers experience economic difficulties. Furthermore, nearly 13% of them are at risk of dropping out of university due to economic reasons. The economic status of 25%-35% of the teacher candidates also affects negatively their educational expenditures, access to educational opportunities, socialization, and cultural development. In addition, it was observed that the majority of pre-service teachers were women, and when it came to nationality, ethnicity, and religious beliefs some groups were dominant. It was also seen that pre-service teachers carried out activities that supported their cultural development more than their families, but only about half of the pre-service teachers performed these activities. It has been concluded that the friends of the teacher candidates mostly support the cultural development of the candidates, and the social environment (family, friends, teachers, etc.) contributes to the education and private life of the candidates.