Tarımda dijital dönüşüm ve finansmanı: Türkiye ürün ihtisas borsası (Türib)
Digital transformation and finance in agriculture: Turkey products specialized exchange (Turi̇b)
  1. Tez No: 890614
  2. Yazar: ÇİÇEK KIZILKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tarımın bilinmediği ve yerleşik hayatın olmadığı dönemlerde, insanoğlu çok uzun bir süre yaşamını sürdürebilmek için avcı-toplayıcı bir yaşam biçimi sergilemiştir. İnsanoğlunun çeşitli bitkileri yetiştirerek ve hayvanları evcilleştirerek ilk kez yerleşik hayata geçmeyi başardığı dönem Tarım Devrimi olarak adlandırılan temel ekonomik değişiminin yapı taşı niteliğindedir. Tarım devrimine geçiş ile beraber, insanoğlunun, çevresindeki kaynaklardan yararlanma şekli değişmiş ve daha fazla beslenme kaynaklarına ulaşma imkanı elde etmiştir. Teknolojik gelişmelerin artan hızı ve dijitalleşme süreci birçok sektörü etkilediği gibi tarım sektörünü de etkilemektedir. Akıllı tarım olarak da bilinen tarımda dijitalleşme ile; üretimin her aşamasında kullanılan araç ve gereçlerin, çeşitli sensör ve aygıtlarla donatılarak, üretim süreci boyunca; daha verimli ve sağlıklı bir şekilde sulama yapılmasını, toprağın gereksinim duyduğu mineral ve gübreleme miktarı gibi konularda üreticiye detaylı bir şekilde bilgi vererek, topraktan maksimum seviyede verim elde etmeyi ifade etmektedir. Teknolojik gelişmeler ile beraber tarım ürünlerinin, uzun süreli ve sağlıklı şartlar altında depolanabilmesi, endüstri açısından alıcı ve satıcının bir aracı olmaksızın bir araya getirilmesi, ürünün gerçek değerinde satılması hususları da giderek önem kazanmaktadır. Bu bağlamda Ürün İhtisas Borsaları dünya genelinde faaliyette bulunmaktadırlar. Bu çalışmada, Türkiye'de tarımda dijital dönüşüm kapsamında üreticilerin Türkiye Ürün İhtisas Borsası hakkındaki bilgi düzeylerini ölçmek ve gelecekte bu borsayı alım satım işlemleri açısından kullanıp kullanmayacaklarını belirlemek amacıyla üreticiler ile görüşmeler yapılmış ve sonuçlar bulgular şeklinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the periods when agriculture was unknown and there was no settled life, mankind exhibited a hunter-gatherer lifestyle in order to survive for a very long time. The period when mankind first succeeded in settling down by cultivating various plants and domesticating animals, and when they made the transition from a gathering lifestyle to a productive lifestyle, constituted the building block of the fundamental economic change called the Agricultural Revolution. With the transition to the agricultural revolution, the way mankind utilized the resources in its natural environment increased in an extraordinary way and they gained access to more sources of nutrition. The increasing speed of technological developments and the digitalization process affect many sectors as well as the agricultural sector. With digitalization in agriculture, also known as smart agriculture; the tools and equipment used in every stage of production are equipped with various sensors and devices, and during the production process; more efficient and healthy irrigation is provided, and detailed information is provided on issues such as the amount of minerals and fertilization the soil needs, and maximum efficiency is achieved. With technological developments, the ability to store agricultural products for long periods and under healthy conditions, to bring buyers and sellers together without an intermediary from an industry perspective, and to sell the product at its real value are also becoming increasingly important. In this context, Product Specialization Exchanges operate worldwide. In this study, interviews were conducted with producers in order to measure the level of knowledge of producers about the Turkish Product Specialization Exchange within the scope of digital transformation in agriculture in Turkey and to determine whether they will use this exchange in terms of purchase and sale transactions in the future, and the results were presented in the form of findings.