Hass ve fuerte avokado (persea americana) ekstraktlarının apoptotik etkilerinin in vitro araştırılması
In vitro investigation of apoptotic effects of hass and fuerte avocado (persea americana) extracts
  1. Tez No: 890616
  2. Yazar: DİLAN ULUKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA KIZILDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yumurtalık kanseri, kadın üreme sisteminin önemli bir parçası olan yumurtalıklarda ortaya çıkan ve ölümcül bir kanser türüdür. Erken dönemde belirti vermemesi ve bu kansere özgü spesifik bir belirti bulunmaması sebebiyle teşhis edilmesi güçtür ve genellikle geç teşhis edilmektedir. Yumurtalık kanseri görülme olasılığı ilerleyen yaşla beraber artmaktadır ve yumurtalık kanserinin ilk tedavi sonrasında olumlu bir yanıt alınmasına rağmen kanser yüksek oranlarda tekrarlama göstermektedir. Yumurtalık kanseri hastalarında görülen ilaç direnci hastaların sağkalımlarını önemli ölçüde düşürerek alternatif tedavilerin aranmasına sebep olmaktadır. Antik çağlardan günümüze kadar gelen ve tıbbi amaçlarla da kullanılan avokado meyvesi, içeriğinde bulunan biyoaktif maddeler ve tekli doymamış yağ asitleri sayesinde kanser tedavisi için önemli bir tedavi alternatifi sunmaktadır. Çalışmamızda Fuerte ve Hass türündeki avokado ekstraktlarının yumurtalık kanseri hücre hattında (SKOV-3) gösterdiği sitotoksik ve apoptotik etkilerinin araştırılması amaçlandı. Bu doğrultuda SKOV-3 hücre hattında Hass ve Fuerte türü avokadolarının et ekstraktlarının sitotoksik etkileri MTT yöntemi ile incelendi. Hass ve Fuerte türü ekstraktlarının IC50 değerleri apoptotik etkinin incelenmesi için Gerçek Zamanlı PZR yöntemi kullanılarak araştırıldı. Farklı dozlarda uygulanan Hass ve Fuerte ekstraktlarının 24. saatte IC50 değerleri sırası ile 142,3 µg/ml ve 123,2 µg/ml olarak belirlendi. MTT deneyi sonucunda 48. saatte doza ve zamana bağlı anlamlı bir sonuç gözlemlenmedi. SKOV-3 hücre hattında bulunan IC50 değerleri ile uygulanan Hass ve Fuerte ekstraktları BAX/BCL-2 oranını arttırdı. Hass ekstraktı uygulanan SKOV-3 hücrelerinde BAX/BCL-2 oranı 1.28 kat, Fuerte ekstraktı uygulanan hücrelerde ise BAX/BCL-2 oranı 1.35 kat arttı. Apoptoz mekanizmasında görev yapan genlerden olan Sitokrom-c geninin ifadesi de Hass ekstraktı verilen SKOV-3 hücrelerinde 2.74 kat, Fuerte ekstraktı verilen hücrelerde ise 4.94 kat artış gösterdi.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is a deadly form of cancer that occurs in the ovaries, which are a crucial part of the female reproductive system. It's diagnosis is challenging due to the lack of specific symptoms in the early stages and the absence of distinctive signs for this cancer, leading to often late diagnosis. The likelihood of developing ovarian cancer increases with age, and despite positive responses to initial treatment, the cancer frequently recurs at high rates. Drug resistance observed in ovarian cancer patients significantly reduces survival rates, prompting the search for alternative treatments. The avocado fruit, which has been used for medicinal purposes since ancient times, offers a significant alternative for cancer therapy due to its bioactive compounds and monounsaturated fatty acids. This study aims to investigate the cytotoxic and apoptotic effects of Fuerte and Hass avocado extracts on the SKOV-3 ovarian cancer cell line. To this end, the cytotoxic effects of Hass and Fuerte avocado extracts on the SKOV-3 cell line were evaluated using the MTT assay. The IC50 values of Hass and Fuerte extracts were determined for examining apoptotic effects using Real-Time PCR. At the 24. hour mark, the IC50 values of Hass and Fuerte extracts were found to be 142.3 µg/ml and 123.2 µg/ml, respectively. No significant results were observed in the MTT assay at the 48. hour mark in relation to dose and time. The Hass and Fuerte extracts applied to the SKOV-3 cell line with the determined IC50 values increased the BAX/BCL-2 ratio. The BAX/BCL-2 ratio was 1.28 fold change in SKOV-3 cells treated with the Hass extract, and 1.35 fold change in cells treated with the Fuerte extract. Additionally, the expression of the Cytochrome-c gene, which is involved in the apoptotic mechanism, increased 2.74 fold change in SKOV-3 cells treated with the Hass extract and 4.94 fold change in cells treated with the Fuerte extract.