Zygmunt Bauman ve akışkan dünya : Akışkan dünyada insan ve insan ilişkileri
Zygmunt Bauman and liquid world : Human and human relations in liquid world
- Tez No: 890617
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Dünyanın koşulları yüzyıllardır durmadan değişmekte fakat insanın kendini ve içerisinde bulunduğu dünyayı anlamlandırma çabası değişmeyen bir süreç olarak devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı, günümüz insanının yaşamını derinden etkileyen anlamsızlaşma ve yabancılaşmanın kökenlerini, bulunduğu çağda konumlandırma ve anlama çabasında olan Zygmunt Bauman'ın akışkan modern dünyaya dair düşünceleri doğrultusunda irdelemek, anlamak ve tartışmaktır. Günümüz insanının içerisinde bulunduğu dünyanın şekillenmesinde etkili olan modern dönem, Zygmunt Bauman'ın katı ve akışkanlık tanımlamaları üzerinden değerlendirilmeye tabi tutulmuştur. Katı modern dünyadan geçip akışkan modern dünyaya ulaşan insan, bilimde ve teknolojide yaşanan ilerlemeler ile hakimiyet gücü kazanırken bir yandan da yabancılaşma ve anlam kaybı ile yüz yüze gelmiştir. Zygmunt Bauman insanın yaşamını şekillendiren tüketim, teknoloji, gözetim, kimlik ve ölüm meselesi üzerine sosyolojik bir bakış açısı geliştirirken, insanın yaşadığı“anlam kaybı”için de felsefi bir zemin oluşturmaktadır. İnsanı, Zygmunt Bauman'ın sunduğu bu zeminde ele almak insanın yaşadığı varoluşsal sıkıntıları anlamada faydalı olacaktır. Tüketim ve teknoloji ile hakimiyet altına alınmış akışkan modern dünyada gösteri içerisinde olan insan, her yeni günde yıkıp yeniden inşa ettiği kimliğiyle, varlığının sonlu olduğunu unuturken, aslında varoluşunu da unutmakta ve anlamsız bir biçimde yaşayıp ölmektedir.
Özet (Çeviri)
The conditions of the world have been changing continuously for centuries, but man's effort to make sense of himself and the world he lives in continues as an unchanging process. The aim of this study is to examine, understand and discuss the roots of meaninglessness and alienation that deeply affect the lives of today's people, in line with Zygmunt Bauman's thoughts on the liquid modern world, who tries to interpose humankind in his age and to understand human life. The modern period, which was effective in shaping the life of modern human, was evaluated by using Zygmunt Bauman's definitions of solid and fluidity. While man, passing through the solid modern world and reaching the liquid modern world, gained the power of dominance with the advancements in science and technology, he also faced alienation and loss of meaning. While Zygmunt Bauman develops a sociological perspective on consumption, technology, surveillance, identity and death that shape human life, he also creates a philosophical basis for this crisis of meaning that human beings experience. Considering human beings on this basis presented by Zygmunt Bauman has been useful in understanding the existential difficulties experienced by humans. In the liquid modern world surrounded by consumption and technology, the human beings, who are in a show, forget that their existence is finite, with the identity they destroy and reconstruct every day, they actually forget their existence and die in meaninglessness.