Medyatik dini kanaat önderlerinin kadına yönelik şiddete ilişkin söylem ve tutumları
Discourses and attitudes of mediatic religious opinion leaders regarding violence against women
- Tez No: 890653
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİDAYET TUKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
Özet
Toplumda kadına atfedilen toplumsal rol ve birtakım varsayımlar neticesinde şiddet, belirlenen toplumsal cinsiyet rolleri içerisine yüklenerek kadına karşı meşrulaştırılan bir eylem haline gelmiştir.Yapılan istatistiklerin ortaya koyduğu üzere; sosyoekonomik düzey, eğitim durumu fark etmeksizin kadınlar şiddete maruz kalabilmektedir. Şiddet uygulayanlar ise kadınların; babaları, eşleri, partnerleri, kardeşleri, çocukları, patronları ya da hiç tanımadıkları bireyler olabilmektedir. Ülkemizde can yakıcı bir soruna dönüşmüş olan kadın cinayetleri de şiddetin ataerkil saiklerini işaret etmektedir. Bu konuda çalışanların ortaya koyduğu üzere, kadına yönelik şiddetin ataerkil sistemle ve erkeğin hegemonik konumuyla, kadın üzerinde kurmaya çalıştığı tahakkümle yakından ilişkisi vardır. Ataerkil sistem savunucuları için din de bu savunuda araç olarak kullanılan unsurlardan biri ve belki de en önemlisidir. Bu yüzden toplumda dini kanaat önderlerinin kadına yönelik şiddete karşı aldıkları tutum ve bu konudaki görüş ve eylemleri son derece önemlidir. Bu çalışmada, kadına yönelik şiddet konusunda dini kanaat önderlerinin ne tür bir tutum takındığını, bu tutumların şiddeti meşrulaştırmaya hizmet edip etmediğini araştırarak, şiddet din ilişkisine somut örnekler üzerinden bir açılım sağlanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
As a result of the gender rol attributed to women in society and certain assumptions, violence has become an action that is legitimised against women by being attributed within the determined gender roles. As the statistics reveal, women can be subjected to violence regardless of socioeconomic level and educational status. The perpetrators of violence can be fathers, husbands, partners, siblings, children, bosses or individuals they do not know at all. Femicide, which has become a painful problem in our country, also points to the patriarchal motives of violence. As those working on this issue have shown, violence against women is closely related to the patriarchal system and the hegemonic position of men and their domination over women. For the defenders of the patriarchal system, religion is one of the elements used as a tool in this defence, and perhaps the most important one. Therefore, the attitude of religious opinion leaders in society towards violence against women and their words and actions on this issue are extremely important. In this study, by investigating what kind of attitude religious opinion leaders have towards violence against women and whether these attitudes serve to legitimise violence, an attempt will be made to provide an insight into the relationship between violence and religion through concrete examples.