القرآن الكريم وعلومه في المشروع الفكري للدكتور محمد عمَارة
Dr. Muhammed İmâra'nın entelektüel projesinde Kur'an ve ilimleri
- Tez No: 804148
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KUZUDİŞLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Muhammed İmara eğitimine kendi köyünde Kur'an'ı ezberlemek ve dini bilgileri öğrenmekle başladı. Aldığı dini eğitimin etkisiyle, vahyin ışığında köy halkının başına gelen adaletsizliğe karşı protestolara katıldı. Gençliğinde o dönemde yaygın olan Marksist fikirlerden etkilenmiş ve insanlar arasında sosyal adaleti sağlamak için onlardan yararlanmaya çalıştı. Kur'an mucizesini ve onun milletin ve tüm insanlığın rönesansı için vazgeçilmezliğini vurgulayan çok sayıda yazılı ve medyatik eserler bıraktı. Kur'an terimlerini tanımlamak ve bu çerçevede ileri sürülen eleştirileri ortadan kaldırmak için olağanüstü çaba sarf etti. İmara, entelektüel projesini anlamayan birçok muhalifinin oklarına hedef oldu. İslam geleneğine bağlı kalmasına ve ondan gerçeğe uygun olanı almasına rağmen, Batılılaşma, Mutezili olma hatta dinden çıkma ile suçlandı. İmara temel inançlarda değil füru konularda tecdit taraftarı olup nakli akılla okumak gerektiğini savunuyordu. İçtihat taraftarı olmasına rağmen katı köktencilikle suçlandı. İslam geleneğini reddetmediği ve ona bağlı kaldığı gibi, Batılı düşüncelere de tümden karşı çıkmadı, ondan hakikate uygun olup İslami temel ilkelere ters olmayanları almakta sakınca görmedi. Kitaplarında ve makalelerinde bu konularda düşünce üretenlerle tartıştı ve onların görüşlerine, kendi argümanlarını kullanarak cevap verdi. İmara katı bir düşünür değildi; İlmi kişiliği olgunlaştığı dönemlerde, bazı hatalarını görüp onlardan geri döndü. O, hayatı boyunca Kuran'ın savunucusu olmuş, Kur'an'la ilgili eleştirileri reddetmiş, Kur'an ilimlerindeki nasih-mensuh, muhkem-müteşabih, sebeb-i nüzûl, Kur'an'ın tarihselliği ve yönetim gibi pek çok konuyu araştırmıştır. Müslümanların meselelerine çözüm üretmede yönetim, cihat ve içtihat kavramlarını doğru bir şekilde kavramak gerektiğini kendine görev bilmiştir. İmara, bazı yerel ve uluslararası kuruluşlardan birçok ödül aldı. Dini savunan yenilikçiler arasında sayılan birçok düşünür gibi o, toplumun sorunlarını çözmede İslam'dan başka bir yöntem tanımadı.
Özet (Çeviri)
The research dealt with Muhammad Emara and his Quranic upbringing in his village and his religious formation beginning with his memorization of the Holy Qur'an, and his study of the Arabic language, so the impact of this appeared in his attempt to lift the injustice against the people of his village, taking the Holy Qur'an as a beacon, and he was influenced in the prime of his youth by some of what was widespread from Marxist thought, and tried to benefit from it to achieve social justice based on the governance of the Qur'an, so he prolificed his intellectual output written and audible, and the depth of his thought and the lack of understanding of many of his opponents - despite his effort to define terms Addressed in his books and edited - it has become the purpose of their arrows, and calculated each on the other, one of the two groups has thrown him to retire but Westernization, but infidelity despite his adherence to the heritage, and derived from it what suits the reality without throwing it with rigidity because it is heritage, it was again for the branches without assets, the change of the situation necessitates the change of fatwa, a reader of the transfer of reason, and on the contrary, others have accused him of radical fundamentalism, although he is a supporter of ijtihad, and did not leave the Western expatriate to his Western, he took from him what fit for reality and did not contradict with He retracted some of what he saw before when his mistake was found after the maturity of his scientific personality, and his life remained a defender of the Qur'an, refuting the suspicions raised around him, such as the issues of the abrogated, abrogated, arbitrator and similar, and the reasons for the revelation through the historicity of the Qur'an, and an employee of the concepts of jihad and ijtihad in addressing the issues of society, and he was granted many awards from some bodies, as many thinkers considered him One of the innovators and defenders of religion, as he did not see the Qur'an as an alternative to solving the problems of society as his opponents thought.