Bahrî Memlûkler döneminde Şâfiî alimler
Shafi'i scholars in the Bahrī Mamluk period
  1. Tez No: 890672
  2. Yazar: RAHMİ PEKEDİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bahrî Memlûkler hakimiyeti kurulmadan önce aynı bölge üzerinde hüküm süren devletlerden Zengîler ve Eyyûbîler âlimlere, ilme ve medreselere çok önem vermiştir. Bahrî Memlûkler de bu geleneği devam ettirip ilmi faaliyetlere kıymet vermiş ve birçok medrese inşa etmiştir. Bu dönemde özellikle sultanlar, emirler ve naibler olmak üzere ileri gelen devlet adamları medreselere ve âlimlere özen göstermişlerdir. Memlûkler; Zengî ve Eyyûbîler'den birçok müessese devralmışlardır. Bu müesseselerin başında medreseler gelmektedir. Medreselerde yoğun olarak fıkıh dersleri okutulmuştur. Âlimlerin çoğu bir alanda uzmanlığını göstermiş olsa da, diğer alanlara da hakimiyetleri vardır. Örneğin bir fâkih, fıkıhtaki uzmanlığının yanında hadis, tefsir kelam ve mantık gibi ilimlere de hakimdir. Bu dönemde Şâfiî ve Hanefî fıkhına dair öğretiler ön planda olmuştur. Diğer mezheplerin fıkhının okutulduğu medreseler ise çok azdır. Bahrî Memlûkler döneminde çok sayıda âlim yetişmiştir. Aynı zamanda bu dönemde pek çok kıymetli eser kaleme alınmıştır. Bugün farklı alanlarda sıkça başvurduğumuz ilmî eserlerin çoğu bu dönemde telif edilmiştir. Bu dönemde yetişen ulema ilim dünyasına büyük katkı sağlamıştır. Nitekim günümüzde söz konusu ulemanın eserleri ilmi çalışmaların yapıldığı yerlerde baş köşede yerlerini almaktadır.
Özet (Çeviri)
The Zengids and Ayyubids, who ruled over the same region before the establishment of the Bahri Mamlūk rule, attached great importance to scholars, science and madrasas. The Bahri Mamluks also continued this tradition and gave importance to scientific activities and built many madrasas. In this period, prominent statesmen, especially sultans, emirs and naibs, paid attention to madrasas and scholars. The Mamluks inherited many institutions from the Zengids and Ayyubids. Madrasahs were the most important of these institutions. Fiqh courses were intensively taught in madrasas. Although most of the scholars showed their expertise in one field, they also had mastery in other fields. For example, a faqih, in addition to his expertise in fiqh, is also a master of sciences such as hadith, tafsir, theology and logic. In this period, the teachings of Shafi'i and Hanafi fiqh were at the forefront. There were very few madrasas where the fiqh of other sects was taught. Many scholars were trained during the Bahri Mamluks period. At the same time, many valuable works were written in this period. Most of the scientific works that we frequently refer today in different fields were written in this period. The scholars who grew up in this period made a great contribution to the world of science. As a matter of fact, today, the works of these ulema take their places in the corners of the places where scientific studies are carried out.