Bahrî Memlûkler Döneminde tıbbî faaliyetler (1250-1382)
Medical activities during the Bahrî Memlûks Period (1250-1382)
  1. Tez No: 660318
  2. Yazar: SERKAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Tarih, Medical History and Ethics, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnsan hayatının en önemli konularından biri sağlıktır. İslâm şüphesiz her büyük medeniyetin ilgilendiği gibi sağlık alanı ile çok yakından ilgilenmiştir. İslâm'da ibadetin ön şartı kabul edilen sağlık ve sağlığın korunması İslâmiyet'in ilk devirlerden beri yoğun olarak çalışılmıştır. İslâm tıbbının ilk menşei Kur'an ve hadis olmuştur. İslâm Devleti'nin antik yazıtlara ulaşması ile Antik Grek ve Helenistik tıp bu alanın kaynağı olmuştur. Bu tezin konusu olan Bahrî Memlûkler dönemi tıp faaliyetlerine kadar kısa ve öz olarak İslâm'da tıbbî çalışmalar ve ilerleme incelenmiştir. Memlûkler, İslâm topraklarına batıdan ve doğudan gelen istilalara karşı güvenli alan olmuştur. İlim alanında da geçerli olan bu gelişme bilhassa sağlık ve tıbbî faaliyetlerde Memlûkleri zirveye taşımıştır. Tezimiz, Giriş hariç iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, Bahrî Memlûklerde Tıp; ikinci bölüm, Bahrî Memlûkler Dönemi Tabipleri ve Eczalar başlığından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Health is a very important issue for human life. Definietly İslâm has dealt with health very closely as the other huge civilisation. The protection of health and health, which is accepted as the precondition for worship in Islam, has been studied intensively since the first ages of Islam. The first origin of Islamic medicine was the Quran and hadith. With the access of the Islamic State to ancient inscriptions, Ancient Greek and Hellenistic medicine became the source of this field. Medical studies and progress in Islam were briefly and essentially examined until the medical activities of the Bahri Mamluks period, which is the subject of this master's thesis. Mamluks became a safe area against the invasions of Islamic lands from the west and east. This development, which is also valid in the field of science, has enabled Islam to reach the top of Islam with Mamluks, especially in health and medical activities. The study was organized in Bahri Mamluks as medicine, Bahri Mamluks period physicians and the drugs used in this period.