Bilişsel davranışçı terapi temellipsikoeğitim programının 8 yaş çocuklarında depresyon ve anksiyeteye etkisi
The effect of cognitive behavior therapy based psycho education program on depression and anxiety in 8 years old children
  1. Tez No: 890673
  2. Yazar: ÇAĞLA NUR BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ANER AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Araştırmanın genel amacı Bilişsel Davranışçı Terapi temelli psikoeğitim programının sekiz yaşındaki çocukların anksiyete ve depresyon düzeylerine olan etkisini incelemektir. Araştırma kontrol ve deney gruplu deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubu 8 yaşında olan toplam 20 çocuktan oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Çocuklar İçin Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (ÇADÖ-Y) kullanılmıştır. Araştırmada deney grubundaki çocuklar haftada bir oturum, her bir oturum 60 dakika olacak şekilde toplam 10 oturum ve bir sonlandırma oturumuna katılırken, kontrol grubundaki çocuklara herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Verilerin analizin gruplar arası farklılığın anlamlılığını sınamak amacıyla Mann Whitney-U testi, grupların öntest ve sontest puanları arasında anlamlı bir fark olup olmadığının belirlenmesi amacıyla da Wilcoxon İşaretler Testi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda deney grubundaki çocukların anksiyete ve depresyon düzeylerinde, kontrol grubuna oranla anlamlı düşüş görülmüştür. Kontrol grubunun anksiyete seviyelerinin zamanla arttığı görülmüştür. Elde edilen bulgular; bilişsel davranışçı temelli psikoeğitim programının çocukların anksiyete ve depresyon düzeylerine anlamlı etkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of the research is to examine the effect of the Cognitive Behavioral Therapy-based psychoeducation program on the anxiety and depression levels of eightyear-old children. The research is an experimental study with control and experimental groups. The study group of the research consists of a total of 20 children aged 8 years old. Children's Anxiety and Depression Scale (CADS-Y) was used as a data collection tool in the study. In the research, children in the experimental group attended one session per week, a total of 10 sessions of 60 minutes each, and a termination session, while no study was conducted on the children in the control group. Mann Whitney-U test was applied to test the significance of the difference between groups in data analysis, and Wilcoxon Signs Test was applied to determine whether there was a significant difference between the pretest and posttest scores of the groups. As a result of the analyses, a significant decrease was observed in the anxiety and depression levels of the children in the experimental group compared to the control group. It was observed that the anxiety levels of the control group increased over time. Findings obtained; showed that the cognitivebehavioral-based psychoeducation program had a significant effect on children's anxiety and depression levels.