Sanayi coğrafyası açısından bir inceleme: Tosya OSB örneği
An examination from the point of view of industrial geography: an example of Tosya Organized Industrial Zone
  1. Tez No: 890733
  2. Yazar: ENGİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Organize Sanayi Bölgelerinin bölgesel kalkınma, bölgesel istihdam ve kentlerin düzenli gelişim planlamalarında önemi giderek artmaktadır. Çalışmada Tosya Organize Sanayi Bölgesinin şehrin sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarında meydana getirdiği değişiklikler ile sanayi bölgesi bünyesinde yer alan firmaların yaşadığı sorunlar irdelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden gözlem, görüşme ve anket yöntemi uygulanmıştır. Uygulanan ankete OSB'de yer alan firmalardan 27 tanesi katılım sağlamıştır. Görüşme ve anket sonucunda elde edilen veriler ile OSB'nin etkileri, mevcut durumu ve yaşadığı problemleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tosya OSB'nin bölgedeki istihdama önemli ölçüde etkisi olduğu, bünyesindeki firmaların büyük bir kısmının Tosya ilçesinde kurulmuş ve daha sonrasında OSB bünyesine katılmasında büyüme etkeninin ön planda olduğu gözlemlenmiştir. Bunların yanı sıra OSB'de yaşanan bazı sorunlar tespit edilmiş ve bu sorunlara yönelik olarak da çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of Organized Industrial Zones in regional development, regional employment, and regular development planning of cities is gradually increasing. In the study, the changes caused by the Tosya Organized Industrial Zone in the city's social, economic, and cultural areas and the problems experienced by the companies within the industrial zone were examined. In the study, observation, interview and survey methods, which are among the qualitative research methods, were applied. 27 Companies located in the organized industrial zone participated in the applied survey. With the data obtained as a result of the interview and survey, the effects of the organized industrial zone, its current situation and the problems it is experiencing have been tried to be revealed. It has been observed that the Tosya organized industrial zone has a significant impact on employment in the region, and most of the companies within its structure were established in the Tosya district, and then the growth factor was at the forefront of joining the organized industrial zone. In addition to these, some problems experienced in the organized industrial zone have been identified and solution proposals have been tried to be developed for these problems.