Seçili sanatçılar üzerinden lif sanatının gelişimi
Development of fiber art through selected artists
  1. Tez No: 890754
  2. Yazar: SEHER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. NURAY BİYİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Lif sanatı, tarih boyunca temel ihtiyaçları karşılayan liflerin zamanla sanatsal bir ifadeye dönüşmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu tez, lif sanatının sanat alanındaki doğuşunu, modern sanat akımlarıyla etkileşimini tarihsel süreçten günümüze olan gelişimini, farklı kültürlerdeki değişimlerini ve günümüzdeki çağdaş uygulamalarını, sanatçıların eserlerindeki malzeme- teknik birlikteliği, temel sanat eleman ve ilkeleri (kompozisyon), öz-biçim (kavramsal-görsel) ilişkileri ve sergileme yöntemleri açılarından ele almayı amaçlamaktadır. Endüstri devrimi sırasında yaşanan makineleşmeye rağmen, Arts and Crafts hareketi gibi akımlar, el işçiliğine ve doğal malzemelere olan ilgiyi yeniden canlandırmış ve bu anlamda lif sanatının doğuşuna katkı sağlamıştır. Lif sanatı, tarih boyunca çeşitli kültürlerin, sanat akımlarının ve tekstil alanındaki teknolojik gelişmelerin etkisiyle sürekli bir gelişim-dönüşüm halindedir. 20. yüzyılın öncü sanatçılarının düşünceleri ve beraberinde ortaya çıkan yeni sanat akımları, lif sanatının çağdaş sanatın önemli bir parçası haline gelmesinde etkili olmuştur. 20. yüzyıl, özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde yaşanan hızlı sosyal ve kültürel dönüşümler, lif sanatını geleneksel sınırlarının ötesine taşıyarak, sanatçılar için duygusal-düşünsel ifadelerini yansıtabilecek güçlü bir araç haline getirmiştir. Bu dönemde, lif sanatı hem toplumsal meselelere duyarlı eserler ortaya koymuş hem de geleneksel ve çağdaş unsurları bir araya getirerek dinamik bir yapı kazanmıştır. Teknolojinin sunduğu yeni imkanlar sayesinde, bazı sanatçılar tekstili farklı malzeme ve tekniklerle birleştirerek, sanat eserinin tanımını yeniden şekillendirmeye başlamışlardır. Böylece lif sanatı hem geçmişe uzanan derin kökleri olan hem de günümüz sanatının yenilikçi yönlerini bünyesinde barındıran çok yönlü bir ifade aracı olarak öne çıkmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda; 20. yüzyılın ortalarında (1960'lar ve 1970'lerde)“lif sanatı”teriminin ortaya çıkmasıyla tekstil sanatı, geleneksel sınırlarını aşarak lif sanatına dönüşmüştür. Magdalena Abakanowicz ve Lenore Tawney gibi öncü sanatçılar, geleneksel tekstil malzemelerini ve tekniklerini yenilikçi bir şekilde birleştirerek, 3 boyutlu (heykelsi) ve enstalasyon (yerleştirme) benzeri büyük ölçekli eserler yaratarak lif sanatında yeni bir dönem başlattıkları söylenebilir. Araştırma genel olarak giriş, gelişme ve sonuç bölümleriyle yapılandırılmış olup dört ana başlık altında incelenmiştir. İlk üç bölümde, lif sanatının doğuşu, tarihsel gelişimi ve dönüşümü incelenirken, çalışmanın dördüncü bölümünde; lif sanatının çağdaş sanatçıların eserleri üzerinden ele alınması ve uygulamalarda kullandıkları; teknik, malzeme; doku, renk, sergileme biçimlerine yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise tüm bu bulgular bir araya getirilerek, lif sanatının günümüzdeki konumu değerlendirilmiştir. Tez konusu ile ilgili kitaplar, makaleler, tezler ve internet kaynakları taranarak kapsamlı bir literatür incelemesi yapılmış, elde edilen bulgular; sanatçıların yapıtları ve mevcut literatürdeki bilgiler ışığında yorumlanarak araştırmanın sonuçlarına ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The art of fiber emerged throughout history as fibers that initially met basic needs gradually transformed into a form of artistic expression. This thesis aims to examine the birth of fiber art within the realm of art, its interaction with modern art movements, its development from historical processes to the present day, variations in different cultures, and contemporary applications. It will explore aspects such as the material-technique relationship in artists' works, fundamental elements and principles of art (composition), the relationship between form and content (conceptual-visual), and methods of exhibition. Despite the mechanization that occurred during the Industrial Revolution, movements like the Arts and Crafts movement revived interest in handcraftsmanship and natural materials, contributing to the emergence of fiber art. Throughout history, fiber art has been in a constant state of development and transformation, influenced by various cultures, art movements, and technological advancements in the textile field. The ideas of leading artists in the 20th century and the new art movements that emerged alongside them played a significant role in making fiber art an important part of contemporary art. The 20th century, particularly in the post-World War II period, saw rapid social and cultural transformations that pushed fiber art beyond its traditional boundaries, turning it into a powerful tool for artists to express emotional and intellectual ideas. During this time, fiber art produced works that were sensitive to social issues while also gaining a dynamic structure by combining traditional and contemporary elements. With the new possibilities offered by technology, some artists began to reshape the definition of art by integrating textiles with different materials and techniques. As a result, fiber art emerged as a multifaceted means of expression that boasts deep roots in the past as well as innovative aspects of contemporary art. Consequently, with the emergence of the term“fiber art”in the mid-20th century (in the 1960s and 1970s), textile art transcended its traditional boundaries and transitioned into fiber art. Pioneering artists like Magdalena Abakanowicz and Lenore Tawney can be said to have initiated a new era in fiber art by innovatively combining traditional textile materials and techniques to create large-scale works that are three-dimensional (sculptural) and resemble installations. The research is generally structured with an introduction, development, and conclusion sections, and is examined under four main headings. In the first three sections, the birth, historical development, and transformation of fiber art are explored, while the fourth section addresses fiber art through the works of contemporary artists, focusing on the techniques, materials, texture, color, and presentation methods they utilize. In the conclusion section, all these findings are brought together to evaluate the current position of fiber art. A comprehensive literature review was conducted by examining books, articles, theses, and internet sources related to the thesis topic, and the findings were interpreted based on the artists' works and the existing information in the literature in order to reach the conclusions of the research.