Design, development and characterization of recycled rubber modified epoxy based composites: An experimental approach for toughening mechanisms
  1. Tez No: 890753
  2. Yazar: ALAEDDİN BURAK İREZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Université Paris Saclay
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Tasarımı ve İmalat Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Dünya genelinde kaynakların azalması, hammadde maliyetlerinin artması, sürdürülebilir kalkınma ve çevre konularında artan bilinç nedeniyle kauçuğun geri dönüşümü birçok sektörde önem kazanmaktadır. Bu doktora çalışması, geri dönüştürülmüş kauçuk katkılı epoksi bazlı kompozitlerin tasarımı, geliştirilmesi ve karakterizasyonuna odaklanmaktadır. Ek olarak, alümina (Al2O3) fiberler (AF'ler) ve/veya grafen nano plakalar (GnP'ler) kompozitlerde temel takviye elemanı olarak kullanılmıştır. İmal edilen kompozitlerin hasar mekanizmaları kırılma mekaniği yöntemlerinden istifade edilerek incelenmiştir. Kompozitlerin kırılma tokluğu deneysel yöntemlerle hesaplanmıştır ve çok ölçekli optimizasyonlar gerçekleştirilerek optimum kompozit reçeteleri belirlenmiştir. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) aracılığıyla kompozitlerde gözlenen toklaştırma mekanizmaları detaylıca incelenmiştir. Ayrıca, bu çalışmanın sonunda havacılık ve otomotiv endüstrilerindeki çeşitli potansiyel uygulamalar için farklı vaka çalışmalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recycling of rubber is gaining importance across the world in many industries due to shrinking resources, increasing cost of raw materials, growing conscious about sustainable development as well as environmental issues. This PhD work is devoted to the design, development and characterization of recycled rubber modified epoxy-based composites . Additionally, alumina (Al2O3) fibers (AFs) and/or graphene nano platelets (GnPs) have been used as the basic reinforcements. A detailed experimental approach was adapted to these multifunctional composites for explaining of toughening mechanisms by means of fracture toughness test methods and scanning electron microscopy (SEM) on the fracture surfaces. Also, different case studies were included at the end of this work for various potential applications in aeronautic and automotive industries.