Fisetinin akut analjezik etkisinin ve etki mekanizmasının araştırılması
Investigation of the acute analgesic effect and mechanism of action of fisetin
- Tez No: 890784
- Danışmanlar: PROF. DR. RANA ARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAL EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Fisetin antioksidan, antienflamatuar, antiviral, nöroprotektif vb. etkilere sahip bir flavanoiddir. Fisetinin akut ağrı üzerindeki etkisi ve etki mekanizması tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışma kapsamında fisetinin farelerde akut analjezik etkisi ve bu etkiye aracılık eden mekanizmalar sıcak plaka ve kuyruk daldırma testleri kullanılarak değerlendirilmesi planlanmıştır. Fisetinin 4 farklı dozu (5, 10, 20 ve 40mg/kg) antinosiseptif etkinin değerlendirilmesinde sıklıkla kullanılan sıcak plaka ve kuyruk daldırma testleri ile değerlendirilmiştir. Bu testlerde uygulanan tüm dozlar kontrole göre etkili bulunmuştur. Fisetinin etki mekanizmasında adrenerjik ve serotonerjik sistemin rolü yohimbin (1mg/kg) ve ketanserin (1mg/kg) kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen verilere göre adrenerjik ve serotonerjik sistem fisetinin analjezik etkisine katkı sağladığı belirlenmiştir. Fisetin analjezik etkisi ve etki mekanizmasının daha detaylı çalışılması gerekmekle birlikte fisetin yeni bir analjezik ilaç olarak geliştirilme potansiyeli olan bir flavonoiddir.
Özet (Çeviri)
Fisetin is a flavonoid with antioxidant, anti-inflammatory, antiviral, and neuroprotective effects. However, its effects and mechanisms of action on acute pain have not been fully elucidated. This study aims to evaluate the acute analgesic effects of fisetin and the mechanisms mediating these effects in mice using the hot plate and tail immersion tests. Four different doses of fisetin (5, 10, 20, and 40 mg/kg) were assessed for their antinociceptive efficacy using the commonly employed hot plate and tail immersion tests. All doses tested were found to be effective compared to the control. The role of the adrenergic and serotonergic systems in fisetin's mechanism of action was evaluated using yohimbine (1mg/kg) and ketanserin (1mg/kg). According to the obtained data, it was determined that the adrenergic and serotonergic systems contribute to the analgesic effect of fisetin. While the analgesic effect and mechanism of action of fisetin require further detailed study, fisetin has the potential to be developed as a novel analgesic drug.