Rekürrent anterior omuz instabilitelerinde uygulanan farklı cerrahi stabilizasyon yöntemlerinin ağrı, proprioseptif duyu, fonksiyonel durum ve kas aktivasyonları açısından karşılaştırılması
Comparison of different surgical stabilization methods in terms of pain, proprioceptive sense, functional status, and muscle activation in recurrent anterior shoulder instability
  1. Tez No: 890783
  2. Yazar: NİRAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Rekürrent anterior omuz instabilitelerinde farklı cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. En yaygın olarak kullanılan yöntemler arasında Bankart, Latarjet ve Remplissage yer alır. Ancak bu yöntemlerin birbirlerine üstünlükleri konusunda literatürde yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışmamız Bankart, Latarjet ve Remplissage olarak uygulanan üç farklı omuz instabilite cerrahisi yönteminin ağrı, normal eklem hareketi, proprioseptif duyu, fonksiyonel durum ve kas aktivasyonu üzerine olan karşılaştırılma amacıyla planlandı. Çalışmaya rekürrent anterior omuz instabilitelesi nedeni ile Bankart, Latarjet ya da Remplissage cerrahisi geçirmiş 26 olgu dahil edildi. Olguların yaş ortalaması 30,00±8,74 yıl idi. Olgular ağrı, proprioseptif duyu, fonksiyonel durum ve kas aktivasyonu açısından karşılaştırıldı. Ağrı değerlendirilmesi için VAS (Vizüel Analog Skala), proprioseptif duyu değerlendirilmesi için proprioseptif duyu testi kullanıldı. Fonksiyonel durum WOSI (Western Ontario Shoulder Instability Index), DASH (Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand) anketleri ile ve NEH (Normal Eklem Hareketi) açıklığı ölçülerek değerlendirildi. El dinamometresi ile kavrama kuvveti ölçüldü. Kas aktivasyonları yüzeyel EMG (Elektromiyografi) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Different surgical techniques are used for recurrent anterior shoulder instability. The most commonly used methods include Bankart, Latarjet, and Remplissage. However, there is insufficient information in the literature regarding the superiority of these methods over each other. Therefore, our study aimed to compare three different shoulder instability surgery techniques—Bankart, Latarjet, and Remplissage—in terms of pain, normal range of motion, proprioceptive sense, functional status, and muscle activation. The study included 26 patients who underwent Bankart, Latarjet, or Remplissage surgery due to recurrent anterior shoulder instability. The mean age of the patients was 30.00±8.74 years. The patients were compared in terms of pain, proprioceptive sense, functional status, and muscle activation. Pain was assessed using the Visual Analog Scale (VAS), and proprioceptive sense was evaluated using the proprioceptive sense test. Functional status was evaluated using the Western Ontario Shoulder Instability Index (WOSI) and the Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand (DASH) questionnaires, as well as measuring the range of motion (ROM). Grip strength was measured with a hand dynamometer. Muscle activations were assessed using surface electromyography (sEMG).