Yerli turistlerin kültürel destinasyonları ziyaret niyetlerinin planlı davranış teorisi kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of domestic tourists' intentions to visit cultural destinations within the scope of planned behavior theory
  1. Tez No: 890799
  2. Yazar: MERVE KATMERCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMET GÖKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kültürel destinasyon, tarihin korunması, sürdürülebilirliği ve turizm sektörünün gelişimi açısından önemli bir kavramdır. Aynı zamanda ziyaretçinin kültürel açıdan bilgilenmesini ve kültürlenmesini sağlamaktadır. Ziyaretçi seyahatini gerçekleştirirken karar aşamasında birçok süreçten geçmektedir. Bu süreçler ziyaretçinin kararında etkili olan faktörleri ve ziyaret niyetini etkilemektedir. Bu ziyaret kararında özellikle kişinin psikolojik süreçlerinin etkili olduğu bilinmektedir. Ziyaretçilerin destinasyonları ziyaretlerini etkileyen bu psikolojik süreçlerin açıklanmasında teorik alt yapı oluşturulmuş ve çalışmaya uygun olan Planlı Davranış Teorisi kullanılmıştır. İnsan davranışlarını açıklamaya yarayan bu teori kişinin karar niyetinden başlayarak karar niyetini gerçekleştirdiği son aşamaya kadar geçirdiği süreçleri açıklamada bize yardımcı olmaktadır. Bu tez çalışmasında kişinin kültürel destinasyonları ziyaret niyeti planlı davranış teorisi kullanılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Bu aşamada görüşme yöntemi kullanılarak kişilerin ziyaret niyeti tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu yöntemde 26 kişi ile görüşme sağlanmıştır. Yapılan görüşmede Safranbolu'yu ziyaret eden turistlere açık uçlu sorular sorulmuştur. Verilen cevaplar incelendiğinde planlı davranış teorisinin boyutlarından olan davranışa yönelik tutum, algılanan davranışsal kontrol ve tahmin edilen fiili davranış, turistlerin kültürel destinasyonları ziyaret niyetlerini etkileyen boyutlardandır. Beşinci faktör olan sosyal normun ise turistlerin kültürel destinasyon ziyaret niyetinde etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cultural destination, historical preservation, sustainability and tourism development perspective are important concepts. It also provides cultural information and acculturation. Visitors go through many processes when deciding on their travels. These transactions include shopping and visiting trade, which have an impact on the visitor's decision. It is known that the events experienced by people are especially effective in this decision to visit. The theoretical infrastructure divided into these psychological parts, which combines visitors' visits to destinations, was combined and the Theory of Planned Behavior, which is suitable for the study, was used. This theory of human changes helps us by starting from the person's decision plan and expanding to the final stage when the person realizes the decision plan. With this thesis study, personalized cultural destinations begin to be explained using the theory of visit planned behavior. Using this phased interview method, the user's visit information begins to be detected. In this method, 26 people were interviewed. During the interview, open-ended questions that did not visit Safranbolu were asked. The given tariffs are the dimensions of attitude towards behavior, perceived behavioral control and predicted actual behavior, which are the dimensions of the theory of planned behavior, and the intentions of those offered to visit cultural destinations. The fifth factor, separation of social norm, had no effect on the attempt to visit cultural destinations.