Türkiye'de ve Avrupa'da demiryolu yük taşımacılığı sektörüne verilen destek ve teşvikler
Support and incentives given to the railway freight transportation sector in Turkey and Europe
  1. Tez No: 890798
  2. Yazar: NÜKET IŞIKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR MÜCAHİT ŞİŞLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Türkiye'nin Çin ve Avrupa arasındaki taşımacılıkta etkin bir rol oynayabilmesi için öncelikle mevcut demiryolu altyapısının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi, limanlara, lojistik merkezlere ve Organize Sanayi Bölgelerine demiryolu bağlantıları yapılarak modlar arası entegrasyonun sağlanması ve özel sektörün katılımının arttırılması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında demiryolu taşımacılığının Türkiyede ve Avrupa'da nasıl desteklendiği ve teşvik edildiği incelenmiş, ardından sonuç ve öneriler kısmında, Türkiyedeki demiryolu taşımacılığını ve demiryolu yatırımlarını arttırmaya yönelik yatırımcıya ve taşımacıya verilebilecek teşviklerle ilgili önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
For Turkey to play an active role in transportation between China and Europe, it is necessary first to improve and develop the existing railway infrastructure, ensure intermodal integration by establishing railway connections to ports, logistics centers, and Organized Industrial Zones, and increase the participation of the private sector. This thesis mainly discusses how railway transport is supported and encouraged in Turkey and the Europe. Then, in the conclusion and suggestions section, incentives for investors and transporters to increase railway transport and railway investments in Turkey are included.