Vahdetî Osman Efendi'nin Mühtede'l-enhür ilâ Mülteka'l-ebhur adlı eserinin Kerâhiye bölümünün tahkik ve değerlendirmesi
Critical edition and evaluation of the Kerahiye section of Vahdetî Osman Efendi's work enti̇tled 'Mühtede'l-enhür ilâ Mülteka'l-abhur
- Tez No: 890808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Çalışmamızda Osmanlı döneminde Hanefi ekolünün ana kaynaklarından birini teşkil eden Halebî'nin Mülteka'l-ebhur adlı eserinin önemli şerhlerinden biri olan Vahdetî Osman Efendi'nin Mühtede'l-enhür'ünün Kerâhiye bölümünün tahkiki ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Vahdetî Osman Efendi'nin eserinden ele aldığımız bölüm yedi fasıldan oluşmaktadır. Vahdetî Osman Efendi şerhte eserin hem konularını genişletmiş hem de ayet, hadis ve muhtelif kaynaklarla desteklemiştir. Araştırmamız giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın amacı, önemi, kapsamı, yöntemi ve kaynakları hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde eserin müellifi el-Halebî ve eseri Mülteka'l-ebhur, çalışmamızın konusu olan Mülteka'l-ebhur'un şerhi, Mühtede'l-enhür'un müellifi ve eseri Mühtede'l-enhür hakkında bilgi sunulmuştur. İkinci bölümde tahkik edilen metnin tetkiki ve değerlendirmesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise eserin elde edilen dört nüshası temelinde İSAM'ın tahkikli neşir esasları çerçevesinde tahkiki ve içinde bulunan ayet ve hadislerin tahrici bulunmaktadır. Sonuç bölümünde ise konunun olumlu, olumsuz yönlerine ve ilim dünyasına katkılarına yer verilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the critical analysis and evaluation of the Kerahiye section of Mühtede'l-enhür by Vahdetî Osman Efendi, one of the most important commentaries on Hâlebî's Mülteka'l-ebhur, which constitutes one of the main sources of the Hanafi school during the Ottoman period, has been undertaken. The section we have taken from Vahdetî Osman Efendi's work consists of six chapters. Vahdetî has expanded the topics of the work in his commentary and supported them with hadiths and other works. Our study consists of an introduction, three sections, and a conclusion. The introduction provides information about the purpose, significance, scope, method, and sources of the research. In the first section, information about the author of the work, al-Halabî, and his work Multeqâ al-abhur, the commentary on Mülteka'l-ebhur, the author and the work of Mühtede'l-enhür has been presented. In the second section, the examination and evaluation of the scrutinized text have been conducted. In the third section, the examination of the work has been conducted based on the four acquired copies within the framework of ISAM's principles of critical edition, and the citation of the verses and hadiths contained in it. In the conclusion section, the positive and negative aspects of the topic and its contributions to the academic world are presented, thus completing our study.