Hattat Mehmed Şevket Vahdetî Efendi'nin hayatı ve eserleri
The life and works of calligrapher Mehmed Şevket Vahdetî Efendi
  1. Tez No: 944271
  2. Yazar: HASRET GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Mehmed Şevket Vahdetî Efendi, Osmanlı hat sanatının önde gelen isimlerinden biri olarak, Mustafa Râkım ekolünün güçlü temsilcilerindendir. Otuz sekiz yıllık kısa ancak etkileyici yaşamı boyunca, sanatındaki başarısını ortaya koyan özgün eserler üretmiştir. Hattat, ressam ve hakkâk olarak gösterdiği başarılarla tanınan Vahdetî Efendi'nin, Ayasofya, Nuruosmaniye, Bursa Ulu Câmii ve Nallı Mescit gibi önemli yapılarda eserleri bulunmaktadır. Vahdetî Efendi, yalnızca bir sanatkâr değil, aynı zamanda Osmanlı devlet yönetiminde de görev almış bir şahsiyettir. Hat sanatı alanındaki önemli katkılarının yanı sıra, Osmanlı Devleti'nin ekonomi tarihi açısından da iz bırakmış bir hattattır. Osmanlı'nın ilk resmi bankası olan Bank-ı Osmani-i Şahane'nin ilk banknotlarının tasarım ve hâk işlerinin Vahdetî Efendi'ye verilmesi, onun sanatındaki yetkinliğini ve tasarım becerisini göstermektedir. Vahdetî Efendi'nin hat sanatına kattığı özgünlük, bu çalışmanın temelini oluşturmuştur. Ulaşılabilen eserleri incelenerek bu alandaki başarısı vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mehmed Şevket Vahdetî Efendi, one of the prominent figures of Ottoman calligraphy, was a distinguished representative of the Mustafa Râkım school. During his short yet remarkable life of thirty-eight years, he produced original works that reflected his artistic success. Renowned for his accomplishments as a calligrapher, painter, and engraver, Vahdetî Efendi's works can be found in significant structures such as Hagia Sophia, Nuruosmaniye Mosque, Bursa Grand Mosque, and Nallı Mosque. Vahdetî Efendi was not only an artist but also a statesman who held positions within the Ottoman administration. In addition to his notable contributions to calligraphy, he also left a mark on the economic history of the Ottoman Empire. The design and engraving of the first banknotes issued by the Imperial Ottoman Bank (Bank-ı Osmanî-i Şahane) were entrusted to him, a clear testament to his artistic expertise and design skills. The uniqueness Vahdetî Efendi brought to the art of calligraphy forms the foundation of this study. By examining his extant works, this research seeks to emphasize his achievements and lasting impact in the field.