Çocuk polikliniklerine başvuran hastalarda kabızlık sıklığı ve etkileyen faktörlerin araştırılması
The investigation of the prevelance of constipation and influencing factors in patients admitted to the pediatric inpatient clinics
- Tez No: 890817
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BEŞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, çocuk polikliniklerine başvuran hastalarda kabızlık sıklığını ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla kesitsel bir araştırma tasarımı kullanılmıştır. Çalışmaya pediatrik kliniklere başvuran ve kabızlık şikayeti olan hastalar dahil edilmiştir. Çalışmaya toplam 55 hasta dahil edilmiş olup, hastaların yaşları 1-204 ay arasında değişmekte ve ortalama yaş 84.32±54.47 ay olarak hesaplanmıştır. Kabızlık şikayeti olan çocukların %55.6'sı kız, %44.4'ü erkektir. Çalışma için veriler, polikliniklere başvuran çocuk hastaların elektronik sağlık kayıtları ve anamnez formları kullanılarak toplanmıştır. Kabızlık şikayeti olan çocuklardan 39'u (%72.2) term, 15'i (%27.8) ise preterm doğum haftasında dünyaya gelmiştir. Çocukların %64.8'inde mekonyum çıkışı ilk 24 saatte, %27.8'inde ilk 48 saatte, %3.7'sinde ilk 24-48. saatte ve %3.7'sinde de ilk 36 saatte gerçekleşmiştir. Kabızlık şikayeti ile pediatrik polikliniklere başvuran çocukların %57.4'ünün ailesinde kabızlık öyküsü bulunmaktadır. Çocukların 26'sı (%48.1) kansızlıkla ilişkili demir tedavisi almakta, 28'i (%51.9) kabızlıkla ilişkili ilaç tedavisi almaktadır. Çocukların 38'i (%70.4) inek sütü tüketirken, 16'sı (%29.6) inek sütü içmemektedir. Tuvalet eğitimine başlangıç yaşı ortalama 36.41±8.27 ay olarak belirlenmiştir. Çocuklardan 23'ünün (%46) günlük aldığı lifli gıda miktarı yeterli, 27'sinin (%54) ise yetersizdir. Çocukların %37'si haftalık 7-10 kez, %37'si 10'dan fazla, %18.5'i 5-7 kez ve %7.4'ü de 1-4 kez dışkı yapmaktadır. Çocuk polikliniklerine başvuran hastalarda kabızlık sıklığını araştırmak, bu sağlık sorununun prevalansını belirlemek açısından önemlidir. Bu sayede kabızlık gibi yaygın ancak genellikle göz ardı edilen bir sorunun ne kadar yaygın olduğu ve hangi yaş gruplarında daha sık görüldüğü ortaya konulabilir.Bu çalışmada, çocuk polikliniklerine başvuran hastalarda kabızlık sıklığını ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla kesitsel bir araştırma tasarımı kullanılmıştır. Çalışmaya pediatrik kliniklere başvuran ve kabızlık şikayeti olan hastalar dahil edilmiştir. Çalışmaya toplam 55 hasta dahil edilmiş olup, hastaların yaşları 1-204 ay arasında değişmekte ve ortalama yaş 84.32±54.47 ay olarak hesaplanmıştır. Kabızlık şikayeti olan çocukların %55.6'sı kız, %44.4'ü erkektir. Çalışma için veriler, polikliniklere başvuran çocuk hastaların elektronik sağlık kayıtları ve anamnez formları kullanılarak toplanmıştır. Kabızlık şikayeti olan çocuklardan 39'u (%72.2) term, 15'i (%27.8) ise preterm doğum haftasında dünyaya gelmiştir. Çocukların %64.8'inde mekonyum çıkışı ilk 24 saatte, %27.8'inde ilk 48 saatte, %3.7'sinde ilk 24-48. saatte ve %3.7'sinde de ilk 36 saatte gerçekleşmiştir. Kabızlık şikayeti ile pediatrik polikliniklere başvuran çocukların %57.4'ünün ailesinde kabızlık öyküsü bulunmaktadır. Çocukların 26'sı (%48.1) kansızlıkla ilişkili demir tedavisi almakta, 28'i (%51.9) kabızlıkla ilişkili ilaç tedavisi almaktadır. Çocukların 38'i (%70.4) inek sütü tüketirken, 16'sı (%29.6) inek sütü içmemektedir. Tuvalet eğitimine başlangıç yaşı ortalama 36.41±8.27 ay olarak belirlenmiştir. Çocuklardan 23'ünün (%46) günlük aldığı lifli gıda miktarı yeterli, 27'sinin (%54) ise yetersizdir. Çocukların %37'si haftalık 7-10 kez, %37'si 10'dan fazla, %18.5'i 5-7 kez ve %7.4'ü de 1-4 kez dışkı yapmaktadır. Çocuk polikliniklerine başvuran hastalarda kabızlık sıklığını araştırmak, bu sağlık sorununun prevalansını belirlemek açısından önemlidir. Bu sayede kabızlık gibi yaygın ancak genellikle göz ardı edilen bir sorunun ne kadar yaygın olduğu ve hangi yaş gruplarında daha sık görüldüğü ortaya konulabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, a cross-sectional research design was used to determine the frequency of constipation and the factors affecting it in patients admitted to pediatric outpatient clinics. Patients who presented to pediatric clinics with complaints of constipation were included in the study. A total of 55 patients were enrolled, with ages ranging from 1 to 204 months, and the mean age was 84.32 ± 54.47 months. Among the children with constipation, 55.6% were girls and 44.4% were boys. Data for the study were collected using electronic health records and anamnesis forms of pediatric patients who visited outpatient clinics. Among the children with constipation, 39 (72.2%) were term and 15 (27.8%) were preterm. Meconium output occurred in the first 24 hours in 64.8% of the children, in the first 48 hours in 27.8%, in the first 24-48 hours in 3.7%, and in the first 36 hours in 3.7%. It was found that 57.4% of the children who presented to pediatric outpatient clinics with complaints of constipation had a family history of constipation. Twenty-six (48.1%) of the children had received iron treatment related to anemia, while 28 (51.9%) were receiving medication for constipation. While 38 (70.4%) of the children were drinking cow's milk, 16 (29.6%) were not. The mean age at which toilet training began was 36.41 ± 8.27 months. The daily fiber intake of 23 children (46%) was adequate, while 27 children (54%) had inadequate intake. Of the children, 37% stooled 7- 10 times weekly, 37% more than 10 times, 18.5% 5-7 times, and 7.4% 1-4 times. Investigating the frequency of constipation in patients presenting to pediatric outpatient clinics is important for determining the prevalence of this health problem. This study reveals how common, yet often overlooked, constipation is and which age groups are most affected.