Mikrosistin-LR (MC-LR) ve B-N-Metilamino-L-Alanin (BMAA) toksinlerinin SH-SY5Y nöroblastoma hücre hattında nörodejeneratif etkilerinin araştırılması
Investigation of the neurodegenerative effects of Microcystin-LR (MC-LR) and B-N-Methylamino-L-Alanine (BMAA) toxins on the SH-SY5Y neuroblastoma cell line
- Tez No: 890841
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ÖTERLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Tatlı su ekosistemlerinde bulunan siyanobakteriler, suda yüksek düzeyde azotlu ve fosfatlı besin tuzları bulmalarıyla ve ortam sıcaklığının yükselmesi ile birlikte kontrolsüz çoğalmaya başlar. Siyanobakterilerin çoğalma sürecinde aerobik ve anaerobik reaksiyonlar gerçekleşir. Böylelikle Mikrosistin-LR (MC-LR) ve β-N-metilamino-L-alanin (BMAA) gibi ciddi toksik etkileri olan siyanobakteriyel toksinler salınır. Mikrosistin-LR sitotoksik etkileriyle, BMAA da özellikle nörodejeneratif bağlantılarıyla bilinen bir toksindir. Bu tez çalışmasında Mikrosistin-LR ve BMAA toksinleri nörodejeneratif araştırmalarda model bir hücre hattı olan SH-SY5Y nöroblastoma hücre hattına uygulandı. Bu toksinlere ait maruziyetin ardından nöroblastoma hücresinde apoptotik süreçler ve artan reaktif oksijen türleri gözlemlendi. Bu doğrultuda hücre ölümü ve hücresel stres bulguları nörodejeneratif hastalıklarla ilişkilendirildi ve hücredeki nörodejeneratif hasar belirlendi.
Özet (Çeviri)
Cyanobacteria found in freshwater ecosystems begin to multiply uncontrollably as they find high levels of nitrogenous and phosphate nutrient salts in the water and as the ambient temperature rises. During the proliferation of cyanobacteria, aerobic and anaerobic reactions occur. Thus, cyanobacterial toxins with serious toxic effects such as Microcystin-LR (MC-LR) and β-N-methylamino-L-alanine (BMAA) are released. Microcystin-LR is a toxin known for its cytotoxic effects, and BMAA is known for its neurodegenerative connections. In this thesis study, Microcystin-LR and BMAA toxins were applied to the SH-SY5Y neuroblastoma cell line, which is a model cell line in neurodegenerative research. Following exposure to these toxins, apoptotic processes and increased reactive oxygen species were observed in the neuroblastoma cell. In this regard, findings of cell death and cellular stress have been associated with neurodegenerative diseases and neurodegenerative damage in the cell was determined.