İzmir Tahtalı Baraj Gölü'nün toksik siyanobakteri türleri ve bazı mikrosistin varyantları yönünden araştırılması
Monitoring Izmir Tahtali reservoir for toxic cyanobacteria and certain microcystine variants
  1. Tez No: 252625
  2. Yazar: SEMA İSPİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET GÖKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada İzmir İli'nin içme ve kullanma suyu ihtiyacının % 40'ını karşılayan Tahtalı Baraj Gölü'nde halk ve çevre sağlığı açısından önemli olan siyanobakteri türleri ile bu türler tarafından üretilebilen bazı mikrosistin varyantları çalışıldı.Nisan 2006 ve Şubat 2007 tarihleri arasında, Tahtalı Baraj Gölü'nden alınan su örneklerinde fiziko-kimyasal parametreler (sıcaklık, pH, amonyum azotu, nitrit azotu, nitrat azotu, fosfat fosforu) ve klorofil-a ölçüldü. 45 µm göz açıklığına sahip plankton kepçesi ile alınan plankton örneklerinin bir kısmı lugol ile fikse edilerek tür tayinleri yapıldı ve kalan örnekler liyofilize edilerek kurutulduktan sonra HPLC-PDA cihazı ile mikrosistin varyantları yönünden analiz edildi.Örneklerin tür tayinleri sonucunda toksik siyanobakteri türlerinden Aphanizomenon flos-aquae, Anabaena affinis, Oscillatoria sp. ve Microcystis aeruginosa türleri tespit edildi. Mikrosistin yönünden yapılan analiz sonuçlarına göre, Tahtalı Baraj Gölü'nde miskosistin-RR, YR, LR ve LF tespit edildi. Tespit edilen bu mirosistin varyantlarının miktarı, Dünya Sağlık Örgütü'nün MC-LR için içme sularında önerdiği limit olan 1.0 µg.l-1'nin altında bulundu.Su rezervuarlarının su kalitesi karakteristikleri çevre ve iklim koşullarına bağlı olarak değişim gösterebildiği için, halk sağlığı açısından oldukça önemli olan Tahtalı Baraj Gölü gibi su rezervuarlarının düzenli olarak siyanobakteriler ve toksinleri yönünden takip edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this work, research, for certain Cyanobacteria which are important for public and environmental health and the microcystin variants that can be produced by these microorgainsms was carried out in Tahtalı Reservoir which accounts for %40 of the drinking water of the Izmir Province.In the water samples taken from Tahtalı Reservoir between April 2006 and February 2007, physico-chemical parameters (Temperature, Ph, Nitrogen from Ammonium, Nitrate-N, Nitrite-N, Phosphate-P) and Chlorophyll-a were determined. Some plankton samples, collected with a plankton scoop net with a 45 µm mesh size, were fixed with lugol for identification and the rest were freze-dried to be anlyzed for microcystin variants with HPLC-PDA.As the result of species identification , Aphanizomenon flos-aquae, Anabaena affinis, Oscillatoria sp. and Microcystis aeruginosa were detected. Microcystin analysis reults revealed microcystin-RR, YR, LR and LF in the Tahtalı Reservoir. The level of these microcystin variants were found to be under the limit of 1µg.1-1 set by World Healh Organization for drinking water.Due to the fact that, the quality characteristics of water quality in reservoirs change according to environmental and climatic conditions, Cyanobacteria and their toxins should be regularly monitored in reservoirs as crucial to human health as Tahtalı Reservoir.