The impact of artificial intelligence on business processes: A case study approach
Yapay zekanın iş süreçleri üzerindeki etkisi: Bir vaka çalışmasıyaklaşım
  1. Tez No: 890851
  2. Yazar: USMAN MUSA IDRIS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİLAY YİLDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu makale, yapay zekanın iş süreçleri üzerindeki etkisine ilişkin çalışmayı değerlendirmektedir: bir vaka çalışması yaklaşımı. Bu bağlamda, iş süreçlerine Yapay Zeka çağrılmıştır. Operasyonel manzaralar yeniden tasarlanmakta ve verimlilik sağlanmaktadır. Temel olarak, AI 'uzman sistemleri', 'makine öğrenimini' ve 'doğal dil işlemeyi' kapsamaktadır. McCarthy'nin 1956 yılında ortaya attığı bir fikirden, işletmelerde çağdaş strateji formülasyonunun önemli bir itici gücüne. Çok boyutlu uygulaması dolandırıcılık tespitine, kişiselleştirilmiş müşteri deneyimine ve daha etkili karar alma süreçlerine kadar uzanmaktadır. Dikkat çeken uygulama örnekleri arasında, kredi kartı dolandırıcılığı tespit sistemlerinde, e-posta spam filtrelerinde ve tahmini trafik uyarılarında AI ile aşılanmış teknolojilerin kullanımı yer almaktadır. Bu nedenle, kullanılan nitel araştırma tasarımı, basit frekans yüzdesi analizinin tanımlayıcı istatistiklerine dayanıyordu. Proje tarafından hedeflenen hedef gruplar, çeşitli tür ve büyüklükteki işletmeleri temsil etmek üzere dikkatlice seçilmiş 9 işletme firmasından oluşan bir kohort oluşturan 3 teknoloji şirketi, 3 gıda şirketi ve 3 ulaşım şirketiydi. Sonuç olarak yapılan çalışmada, AI teknolojilerinin iş operasyonlarına entegre edilmesinin üretkenliği artırdığı, varlık kullanımını kolaylaştırdığı ve farklı sektör oyuncuları arasında iş akışını kolaylaştırdığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca, AI'yı iş faaliyetlerinde kullanmanın zorlukları arasında veri kalitesi ve erişilebilirliği sorunları, yetenek eksikliği, etik ve düzenlemeyle ilgili endişeler ve son olarak mevcut sistemlerle entegrasyon zorlukları yer almaktadır. Dahası, AI'nın benimsenmesine doğru hareket, verimlilik ve üretkenlik, maliyet düşürme, karar alma süreçlerini geliştirme, yenilik yaparak ve yeni gelir kanalları oluşturarak özelleştirilmiş müşteri deneyimi gibi alanlarda bir dizi avantaj sunmaktadır. AI'nın işlevler üzerindeki etkisi, çeşitli sektörlerde sahip olduğu büyük potansiyeli gösteren büyük bir inceleme konusu olmuştur. İşletmeler, AI uygulamaları için kullanılan verilerin hassasiyetini ve güvenilirliğini garanti altına almak için sağlam veri yönetişim çerçevelerinin oluşturulmasına ve veri kalitesi yönetim araçlarına kaynak tahsisine öncelik vermelidir.
Özet (Çeviri)
This paper evaluates the study on the impact of artificial intelligence on business processes: a case study approach. Artificial Intelligence into business processes has been invocation, in this regard. The operational landscapes are redesigned, and efficiency induced. Basically, AI encapsulates 'expert systems', 'machine learning', and 'natural language processing'. From an idea proposed by McCarthy back in the year 1956 to a major driver of contemporary strategy formulation in businesses. Its multidimensional application extends into fraud detection, individualized customer experience, and more effective decision-making processes. Examples of noted applications include the use of AI-infused technologies in credit card fraud detection systems, email spam filters, and predictive traffic alerts. Thus, the qualitative research design employed was based on descriptive statistics of simple frequency percentage analysis. The target groups that have been targeted by the project were 3 tech companies, 3 food companies, and 3 transport companies making a cohort of 9 business firms carefully chosen to represent various types and sizes of enterprises. From the study in close conclusion, it is found out that assimilation of AI technologies into business operations increases productivity, streamlines assets use, and smoothen workflow across different industry players. Further, the challenges of using AI for business activities include issues of data quality and accessibility, shortage of talent skill, concerns related to ethics and regulation, and finally, the challenges of integration with existing systems. More so, the move towards the adoption of AI offers a number of benefits in areas such as efficiency and productivity,cost reduction, enhancing decision-making processes, customized customer experience through innovating and creating new channels of income. The influence that AI can have on business functions has been a topic of great examination, which shows the great potential it holds across various sectors. Enterprises should give precedence to the establishment of robust data governance frameworks and allocation of resources towards data quality management tools to guarantee the precision and dependability of data used for AI implementations.