İnmeli bireylerde görev odaklı eğitimin denge, yürüme, fonksiyonel mobilite, günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of task-oriented training on balance, walking, functional mobility, activities of daily living and quality of life in individuals with stroke
- Tez No: 890852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZKESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: İnmeli bireylerde görev odaklı eğitimin denge, yürüme, fonksiyonel mobilite, günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Yöntem: Randomize kontrollü çalışmamız 20.01.2023-23.06.2023 tarihleri arasında, dahil edilme ve dışlanma kriterlerine uygun inmeli bireylerin gönüllü olarak katılımıyla tamamlandı. Katılımcılar randomize bir şekilde görev odaklı eğitim (GOE) grubu (n=16) ve kontrol grubuna (KG) (n=15) ayrıldı. Kontrol grubuna sadece konvansiyonel rehabilitasyon uygulanırken GOE grubuna ise konvansiyonel rehabilitasyona ek 30 dakikalık görev odaklı eğitim programı uygulandı. Egzersizler haftada 5 gün, 6 hafta boyunca toplam 30 seans uygulandı. Kontrol ve GOE grupları müdahale öncesi ve 6 haftalık müdahale sonrası değerlendirildi. Değerlendirmede Berg Denge Ölçeği (BDÖ), Fonksiyonel Ambulasyon Sınıflaması (FAS), 10 Metre Yürüme Testi (10MYT), 5 Tekrarlı Otur-Kalk Testi (5OKT), Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ), Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (İÖYKÖ) kullanıldı. Araştırmanın verilerinin analizinde SPSS 25.0 paket programı kullanıldı. İstatiksel analizler sırasında sayı, yüzdelik, ortanca, ortalama ± standart sapma hesaplamaları, Mann-Whitney U testi, Pearson ki-kare testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi bulunmaktadır. İstatistiksel anlamlılık p0,05). Müdahale öncesine göre müdahale sonrası gruplarda 10MYT değerleri anlamlıyken (p0,05). FAS skoru müdahale öncesine göre müdahale sonrası gruplarda istatistiksel olarak anlamlılık gösterirken (p0,05). ZKYT değerleri çalışma öncesine göre çalışma sonrası gruplarda anlamlı iyileşirken (p0,05). FBÖ ölçeğinin motor ve toplam skorları müdahale öncesine göre müdahale sonrası gruplarda anlamlılık (p0,05). FBÖ-Kognitif skorlarında ise hem her bir grup müdahale öncesi-sonrası hem gruplar arası istatistiksel anlamlılık gözlenmedi (p>0,05). İÖYKÖ skorları müdahale öncesine göre müdahale sonrası gruplarda istatistiksel olarak anlamlıyken (p0,05). Sonuç: İnmeli bireylerde GOE; denge, yürüme, fonksiyonel mobilite, günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesi üzerinde konvansiyonel rehabilitasyona göre herhangi bir üstünlüğü yoktu. Her iki tedavi yöntemi de tedavi programı sonunda tüm değerlendirme parametrelerinde iyileşme sağladı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim is to explore the effects of task-oriented training application on balance, walking, functional mobility, daily living activities and quality of life in individuals with stroke. Method: Our randomized controlled study was completed between January 20, 2023 and June 23, 2023 with the voluntary participation of stroke individuals who met the inclusion and exclusion criteria. Participants were randomly assigned to two groups: the Task-Oriented training group (TOTG) (n=16) and the control group (CG) (n=15). While only conventional rehabilitation was applied to the control group, a 30-minute task-oriented training program was applied to the TOTG in addition to conventional rehabilitation. Exercises were applied 5 days a week, for 6 weeks, for a total of 30 sessions. Control and TOTG were evaluated before and after 6 weeks of treatment. Evaluation methods included the Berg Balance Scale (BBS), 10-Meter Walk Test (10MWT), Functional Ambulation Classification (FAC), Time Up and Go Test (TUGT), 5 Repetition Sit-Stand Test (5XSST), Functional Independence Scale (FIM), Stroke-Specific Quality of Life Scale (SSQLS). Statistical analysis was conducted using SPSS version 25.0, including descriptive statistics, Mann-Whitney U test, Pearson chi-square analysis and Wilcoxon signed-rank test.