Sulardan mikroplastiklerin uzaklaştırılmasında manyetik sorbent etkisi
Magnetic sorbent effect on the removal of microplastics from waters
- Tez No: 890857
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER ASLI GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışması ile sulardan mikroplastikleri uzaklaştırmak için yeni ve basit bir uzaklaştırma yaklaşımının sağlanması amaçlanmıştır. Bu sebeple yumurta kabuğu ve atık kâğıt manyetik adsorbent haline getirilmiş ve kirletici olarak seçilen polietilenin giderim verimine etkileri araştırılmıştır. Manyetik yumurta kabuğu için optimum koşullar; pH 9.0, 55℃ ve 120 dk temas süresi olarak belirlenmiştir. Manyetik atık kağıt giderim çalışmalarından elde edilen optimum koşullar ise; pH 4.0, 25℃ ve 55 dk olarak belirlenmiştir. Ayrıca izoterm çalışmaları yürütülmüştür. Langmuir İzoterminden elde edilen qmax değerleri manyetik yumurta kabuğu adsorbenti için 200mg/g, manyetik atık kağıt için ise 1111 mg/g olarak bulunmuştur. Adsorpsiyon kinetiğinin belirlenmesinde yalancı birinci derece, yalancı ikinci derece ve tanecik içi difüzyon kinetik modelleri kullanılmış ve iki adsorbentin de yalancı ikinci dereceden kinetik modele uyum gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca termodinamik parametreler hesaplanmıştır. İyonik şiddetin etkisi, desorpsiyon ve yeniden kullanılabilirlik çalışmaları yürütülmüştür. Bunun yanı sıra deneysel çalışmalardan elde edilen optimum koşullarda yapay deniz suyundan mikroplastik giderimi ve kişisel bakım ürünlerinden bulunan mikroplastiklerin sulardan giderimi çalışmaları yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to provide a new and simple removal approach to remove micro plastics from water. For this reason, eggshells and waste paper were turned into magnetic adsorbents and their effects on the removal efficiency of polyethylene, selected as a pollutant, were investigated. Optimum conditions for magnetic eggshell; pH 9.0, 550C and 120 min contact time were determined. The optimum conditions obtained from magnetic waste paper removal studies are; pH was determined as 4.0, 250C and 55 min. Also, isotherm studies were conducted. 𝑞𝑚𝑎𝑥 values obtained from the Langmuir isotherm were found to be 200 mg/g for magnetic eggshell adsorbent and 1111 mg/g for magnetic waste paper. Pseudo-first-order, pseudo-second-order and intra-particle diffusion kinetic models were used to determine the adsorption kinetics, and it was determined that both adsorbents conformed to the pseudo-second-order kinetic model. Also, thermodynamic parameters were calculated. Effect of ionic strength, desorption and reusability studies were carried out. In addition, studies were carried out to remove micro plastics from artificial seawater under optimum conditions obtained from experimental studies and to remove micro plastics found in personal care products from water.