Tüketicilerin besin etiketi kullanma becerilerinin değerlendirilerek besin etiketi okuryazarlığı ölçeği geliştirme çalışması
Development of a food label literacy scale by assessing consumers' ability to use food labels
- Tez No: 890856
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ALİ ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gıda Mühendisliği, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Food Engineering, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Paketli yiyeceklerin daha kolay ulaşılabilir hale gelmesi obezite ve diğer bulaşıcı olmayan hastalıkların dünya genelinde artış göstermesi ile ilişkilendirilmektedir. Bu bağlamda, besin etiketleri önemli bir araçtır. Ancak tüketicilerin besin etiketleri ile kurdukları ilişkinin ve etkileşimin karmaşık olup besin etiketleri ile etkileşimin hangi boyutlarda gerçekleştiğinin anlaşılması önemlidir. Bu çalışmada, besin etiketi okuryazarlığına yönelik bir ölçek geliştirilmesi amaçlanmıştır. Maddelerin oluşturulması için literatürden, uzmanlardan ve keşif çalışmasına katılan katılımcılardan faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing availability of packaged foods is associated with the worldwide increase in obesity and other non-communicable diseases. In this context, food labels are an important tool. However, the relationship and interaction of consumers with food labels is complex and it is important to understand the dimensions of interaction with food labels. In this study, it was aimed to develop a scale for food label literacy. Literature, experts and participants who participated in the exploratory study were utilised to form the items.