Güneş panellerinin optimum konumlandırılması
Optimum positioning of solar panels
- Tez No: 890861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Kaynakları
- Bilim Dalı: Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının en önemlilerinden biri olan Güneş Enerjisi ve Güneş Enerjisinden elektrik üretiminin geleceği düşünüldüğünde mevcut ve kurulacak sistemlerin, bu sistemlerden maksimum verim alınabilmesi amacıyla sistemlerde kullanılan fotovoltaik modül çeşitleri, kullanılan dönüştürücü çeşitleri, kablolama ve modüllerin güneş ışığını en iyi alabilecek şekilde konumlandırılmasını da içeren bazı parametrelerinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu tez kapsamında, bu parametrelerden fotovoltaik panellerin optimum konumlandırılması ele alınmaktadır. Öncelikle Güneş Işınları ile ilgili temel kavramlar, güneş enerjisi sistemleri ile ilgili kısa bilgiler verilmiş olup daha sonrasına güneş enerjisi sistemlerinin tasarımı ve kurulumunda faydalanılan çevrimiçi bilgisayar programları ve bu programların özelliklerinden bahsedilmiştir. Daha sonrasında bu programlardan biri olan ve Avrupa Komisyonu tarafından erişime açılmış olan PVGIS programı aracılığıyla ülkemizin en 35° enleminde bulunan güney sınır ucu ve bu nokta ile aynı boylam üzerinde bulunan 41° enleminde bulunan Kuzey sınır ucu için aynı özellikteki PV sistemlerin kuzey-güney yönünde ve doğu batı-yönünde optimum konumlandırma açıları ve bu açılarda sistemden elde edilen maksimum enerji miktarı hesaplanmış ve bununla beraber farklı açılarda üretilen toplam enerji de hesaplanarak karşılaştırma yapılmıştır. Sonuç olarak iki nokta arasında doğu-batı yönlü dikey eğim açısının değişmediği, ancak güneş ışını yoğunluğuna bağlı olarak üretilen enerjinin değiştiği değerlendirilmiş olup Kuzey – güney yönlü eğim açısının 3°'lik bir fark oluşturduğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the future of Solar Energy and electricity production from Solar Energy, which is one of the most important Renewable Energy Sources, the existing and to be installed systems must be evaluated in order to get maximum efficiency from these systems. Parameters such as photovoltaic module types, converter types, cabling and positioning of the modules in a way that can best receive sunlight, of the photovoltaic systems need to be evaluated in order to get maximum efficiency from these systems. Within the scope of this thesis, the optimum positioning of photovoltaic panels from these parameters is discussed. First of all, basic concepts about Solar Rays, brief information about solar energy systems are given, and then online computer programs used in the design and installation of solar energy systems and the features of these programs are mentioned. Later, through the PVGIS program, which is one of these programs and made accessible by the European Commission, the optimum positioning angles in the east-west direction and the maximum amount of energy obtained from the system at these angles were calculated, and the total energy produced at different angles was also calculated and compared of the PV systems with the same features which were to be installed in the north-south direction and for the southern border point of our country, located at 35° latitude, and on the same longitude as this point the northern border tip, located at 41° latitude. As a result, it was evaluated that the east-west vertical inclination angle between the two points did not change, but depending on the sunlight intensity the amount of the produced energy has changed, and it was calculated that the north-south inclination angle created a 3° difference.