Güneş panellerinin yerleştirilmesinde optimum eğim açısı için arayüz tasarımı
Interface design for optimum placement in the tilt angle of thesolar panels
  1. Tez No: 567286
  2. Yazar: CANAN EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN SAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
İnsanoğlu var olduğundan beri enerji günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Dünya nüfusunu artışı ile doğru orantılı olarak enerjinin önemli bir bileşenini oluşturan elektrik enerji ihtiyacı da artmaktadır. Yenilenemez enerji kaynaklarının tükenecek olması ve artan enerji ihtiyacı yeni arayışlara neden olmuştur. Bu nedenledir ki sürekli devam eden doğal süreçlerdeki var olan enerji akışından elde edilen enerji kaynakları önem kazanmıştır. Bu enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisinden de birçok alanda yararlanılmaktadır. Bu alanlardan biri de sabit güneş panelleri kullanarak panel üzerine düşen güneş ışığı sonucunda elektrik üretmektir. Bu elektrik üretiminin maksimum olması için panelin konumlandırılması oldukça önemlidir. Coğrafi konuma, mevsimlere göre değişen bu açı optimum değerde olmalıdır. Bu nedenle bu tez çalışmasında, Türkiye'de ki her il ve örnek olarak Ankara' nın ilçeleri için ışınım ağırlıklı optimum eğim açısını bulan bir arayüz Visual C # platformu kullanılarak tasarlanmış ve sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since human beings have existed, energy has become an indispensable part of daily life. The need for electricity, which constitutes an important component of energy, increases in line with the increase in world population. The need for renewable energy resources to be exhausted and the increasing energy need led to new searches. For this reason, the energy sources obtained from the existing energy flow in the ongoing natural processes have gained importance. One of these energy sources, solar energy is also used in many areas. One of these areas is to produce electricity as a result of falling sunlight on the panel using fixed solar panels. The positioning of the panel is very important for this power generation to be maximum. Geographically, this angle varies according to the seasons and should be at the optimum value. Therefore, in this thesis, an interface is designed using the Visual C # platform to find an irradiation weighted optimum tilt angle and the results are examined for each province of Turkey and as an example, districts of Ankara.