Trafik kaynaklı hava kirliliğine ve zorunlu egzersize maruz bırakılan ratlarda obezite gelişiminin araştırılması
Investigation of obesity development in rats exposed to traffic-related air pollution and forced exercise
- Tez No: 890881
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA ÖZSOY, DOÇ. DR. ZÜBEYİR HUYUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Dünya Sağlık Örgütü, hava kirliliğini ve obeziteyi insan sağlığına yönelik en büyük on tehdit arasında sıralamaktadır. Son zamanlarda, ortaya çıkan kanıtlar ise ortamdaki hava kirliliğine maruz kalmanın obezite gelişimiyle bağlantılı olabileceğini göstermektedir. Bu araştırmanın amacı trafik kaynaklı hava kirliliğine ve zorunlu egzersize maruz bırakılan ratlarda obezite gelişimini incelemektir. Araştırma, randomize kontrollü deneysel araştırma tasarımı olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya başlamadan önce trafik kaynaklı hava kirliliğini oluşturmak amacıyla deney düzeneği oluşturuldu. Ayrıca, tek seferde altı ratın rahatlıkla koşmasına uygun, koşu bandı temin edildi. Çalışmada 10-12 haftalık ve 180-195 gr ağırlığında 48 adet sağlıklı Wistar Albino dişi rat kullanıldı. Her bir grup sekiz rat olmak üzere basit rastgele yöntemiyle randomize edilerek altı gruba (Kontrol grubu, Egzoz gazı (4 saat) grubu, Egzoz gazı (2 saat) grubu, Egzersiz grubu, Egzoz gazı (4 saat) +Egzersiz grubu, Egzoz gazı (2 saat) +Egzersiz grubu) ayrıldı. Deneysel uygulamalar süresince her bir grubun ortalama yem tüketimleri günlük olarak kaydedildi. Her hafta vücut ağırlıkları hassas tartı ile, boy uzunluğu ise burun-anüs arasındaki mesafe ölçülerek kaydedildi. Deneysel uygulamalardan sonra (60. gün) tüm ratlara 90 mg/kg ketamin intraperitoneal yolla uygulanıp, kalpten doğrudan kanüle edilerek kan örneği alındı. Abdominal yağları ise izole edilerek visseral adipoz indeksi hesaplandı. Serum örnekleri HDL, LDL, total kolesterol, trigliserid, CRP, glukoz, insülin otoanalizatörle, TNF-α, IL-6, IL-1β, IL-37, leptin, adiponektin, MDA, SOD ve GPX düzeyleri ise ELISA kitleri kullanılarak saptandı. Alınan karaciğer örnekleri histopatolojik açıdan incelendi.
Özet (Çeviri)
The World Health Organization lists air pollution and obesity among the ten greatest threats to human health. Recently, emerging evidence suggested that exposure to ambient air pollution may be linked to the development of obesity. The aim of this study was to examine the development of obesity in rats exposed to traffic-related air pollution and forced exercise. The study was conducted as a randomized controlled experimental research design. Before starting the study, an experimental setup was created to create traffic-related air pollution. In addition, a treadmill suitable for six rats to run comfortably at a time was provided. 48 healthy Wistar Albino female rats, 10-12 weeks old and weighing 180-195 g, were used in the study. Each group was randomized using a simple random method, with eight rats, and divided into six groups (Control group, Exhaust gas (4 hours) group, Exhaust gas (2 hours) group, Exercise group, Exhaust gas (4 hours) + Exercise group, Exhaust gas (2 hours) + Exercise group). The average feed consumption of each group was recorded daily during the experimental applications. Each week, body weights were recorded using a precision scale, and height was recorded by measuring the distance between the nose and anus. After the experimental applications (day 60), 90 mg/kg ketamine was administered intraperitoneally to all rats, and blood samples were taken by cannulation directly from the heart. Abdominal fat was isolated and visceral adipose index was calculated. Serum samples were determined for HDL, LDL, total cholesterol, triglyceride, CRP, glucose, insulin using an autoanalyzer, and TNF-α, IL-6, IL-1β, IL-37, leptin, adiponectin, MDA, SOD, and GPX levels using ELISA kits. The liver samples were examined histopathologically.