Hemşirelik öğrencilerinin spiritüel bakım verme algılarını ve yeterliklerini etkileyen faktörler
Factors affecting nursing students' perceptions and competencies of providing mental health care
  1. Tez No: 890882
  2. Yazar: MERVE ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu araştırma hemşirelik öğrencilerinin spiritüel bakım verme algılarını ve yeterliklerini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yürütüldü. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak planlanan bu araştırma 30/03/2023-22/04/2024 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmanın örneklemini Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi hemşirelik bölümünde öğrenim gören 375 öğrenci oluşturdu. Veriler hemşirelik öğrencilerini tanıtıcı bilgi formu, Manevi Bakım Verme Ölçeği (MBVÖ) ve Manevi Bakım Yeterlilik Ölçeği (MBYÖ) kullanılarak toplandı. Veriler IBM SPSS 25 paket programı kullanılarak analiz edildi. Bağımlı değişken ile bağımsız değişkenler arasındaki ilişkinin modellenmesi için Stepwise yaklaşımı ile Çoklu Doğrusal Regresyon analizi uygulandı. Bulgular: MBVÖ Manevi Bakım Perspektifi, Manevi Bakımın Genel Özellikleri, Manevi Bakım Tanımları, Manevi Bakım Uygulamaları, Manevi Bakıma Yönelik Tutumlar alt boyut puan ortalamaları sırasıyla 35,72±5,42, 48,43±6,55, 18,68±3,02, 24,28±3,43, 11,32±1,82 ve ölçek toplam puan ortalaması 138,43±17,49 olarak belirlendi. MBYÖ Manevi Bakımın Değerlendirilmesi ve Uygulanması, Manevi Bakımda Profesyonellik ve Hasta Danışmanlığı, Hastanın Maneviyatına Karşı Tutumu ve İletişimi alt boyut puan ortalamaları sırasıyla 21,43±3,62, 54,84±7,42, 24,41±3,56 ve ölçek toplam puan ortalaması 100,67±12,43 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to determine the factors affecting the spiritual caregiving perception and efficiency of nursing students. Materials and Methods: The study which was planned as a descriptive correlational study was carried out between 30/03/2023 and 22/04/2024. The study sample comprised 375 students receiving education at Ondokuz Mayıs University Faculty of Health Sciences Department of Nursing. The data were collected using an introductory information form for nursing students, Spiritual Caregiving Scale (SCS) and Spiritual Care Efficiency Scale (SCES). The data were analyzed using the IBM SPSS 25 package program. The Stepwise approach and Multiple Linear Regression analysis were used for modeling the relationship between the dependent and independent variables. Findings: The mean SCS Spiritual Care Perspective, General Features of Spiritual Care, Spiritual Care Definitions, Spiritual Care Applications and Attitudes toward Spiritual Care subscale scores were found to be 35.72±5.42, 48.43±6.55, 18.68±3.02, 24.28±3.43 and 11.32±1.82, respectively. The mean total scale score was found to be 138.43±17.49. The mean SCES Evaluation and Implementation of Spiritual Care, Professionalism and Patient Counseling in Spiritual Care, Patient's Attitude and Communication toward Spirituality subscale scores were found to be 21.43±3.62, 54.84±7.42 and 24.41±3.56, respectively. The mean total scale score was found to be 100.67±12.43.