Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin dış ticaret yönünden değerlendirilmesi
A Study for examining the relationships between Turkey and European Union in the foreign trade
  1. Tez No: 89090
  2. Yazar: SİNAN BASKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DEVRİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Birinci bölümde, Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkileri tarihsel açıdan ortaya konulmakta ve Türkiye'de dış ticaretin yapısal değişimini takip eden süreç ele alındıktan sonra Gümrük Birliği'ne uyum sürecinde Türk Mevzuatının dış ticarette vergisel uyum süreci inceleme konusu yapılmaktadır. Bu bölümde ele alınan konular ileride açıklanacak ikinci ve üçüncü bölümleri açıklayıcı nitelikte bir ön giriş mahiyetindedir. İkinci bölümde, Türkiye'de ithalatın yapısal değişimi konusu ele alınarak 1923 'ten günümüze kadar süregelen süreç inceleme konusu yapılmıştır. Bu bölümde aynca Gümrük Birliği sürecinde Türkiye'nin ithalat mevzuatı kapsamında yapılan ve planlanan yapısal uyum çalışmaları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'de ihracatın yapısal değişimi konusu ele alınarak ihracatta 1923 'ten günümüze kadar gelen süreç inceleme konusu yapılmıştır. Yedinci Beş Yıllık Kalkınma Planı kapsamında vergisel tedbirler incelenmiştir. Aynca Türkiye'nin ihracat mevzuatı kapsamında yapılan ve planlanan yapısal uyum çalışmaları incelenmiştir. Çalışma ile ilgili tablolar, çalışmanın sonunda Ekler Bölümü' nde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first part, we examine the history of relationships between Turkey and European Union and also the period of progress in foreign trades of Turkey related with the Customs Union. Then we examine the effects of harmonization of the taxes which was taken from foreign trades. This part plays a guide role for the second and the third part in our study. In the second part, we examine the period of structural progress in Turkish import since 1923 up till now. In this part we also mention about the measures about the novelties in Turkish import law, in order to provide an accordiance to the Customs Union. In the third part, of our study we examine the progress in Turkish exports since 1923 up till now. In addition, we mention about the measures taken in the seventh-five year growth plan that seeks for an accordiance in Turkish export law with the Customs Union. The figures that related with the subjects are given in the appendix.