Türkiye'de işveren üzerindeki mali yükümlülüklerin istihdam üzerindeki etkileri ve sonuçları
The Effects and conclusions of financial burden on employers on employment in Turkey
- Tez No: 89091
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
özet İşveren ve işçi çalışma hayatının en önemli iki unsurudur. Devlet de iş,sosyal güvenlik,vergi ve diğer yasaları ile bu ilişkide taraf olmakta ve istihdam üzerine konan bazı kesintileri (Vergi,sigorta primi,fon) tahsil ederek hizmetleri yerine getirmeye çalışmaktadır. Ülkemizde ücretten yapılan kesinti oranlan yüksektir. Özellikle iş akdinin doğumu sırasında işveren ile işçi brüt ücret üzerinden değil,net ücret üzerinden anlaştıklarmdan,işverenin ilgili kamu kuruluşlarına ödemekle sorumlu olduğu bazı kesintiler (vergi,sigorta primi işçi hissesi.,fon kesintileri) fiili olarak işverenin üzerinde kalmaktadır. Ülkemizde vergi,sigorta prim oranlan yüksektir. Bunlara ek olarak fon ödentileri de eklenince maliyetler artmaktadır. Son yıllarda tüm dünyada yaşanan küreselleşme olgusu,iç ve dış piyasalarda hızlı bir rekabeti de beraberinde getirmiştir. Günümüzde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de işletmeler rekabet edebilmek için işgücü maliyetlerini düşürmeye çalışmaktadır. Ülkemizdeki işletmelerin büyük çoğunluğunu küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ'ler) oluşturmaktadır. Bu işletmelerin kredi imkanlan düşüktür. Sonuçta işverenler istihdamla ilgili maliyetlerini düşürebilmek için atipik çalışma yöntemlerine yönelmeye başlamışlardır. Atipik istihdam edilenlerin büyük çoğunluğu iş ve sosyal güvenlik yasalarının kendilerine sağladığı haklardan yoksun çalışmaktadırlar. Diğer yandan Türkiye'de işveren üzerindeki mali yükümlülüklerin fazlalığı kişilerin kayıt dışında istihdam edilmelerine yolaçmaktadır. Kişilerin çalışmalan ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına ya hiç bildirilmemekte ya da gün ve/veya ücret olarak eksik bildirilmektedir. İşgücü piyasasında kaçak çalışan çocuk,kadın ve yabancı işçi sayısı artış göstermiştir. İşveren üzerindeki istihdamla ilgili vergi,sigorta primi gibi mali yükümlülüklerin azaltılması,özellikle fon kesintilerinin kaldınlması,işsizliği azakırken,kayıt dışı istihdamı da kayıt altına almada etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Employer and employer are two most important components of working life. Goverment is the side in relation of employee and employer with work,social security,tax and other legislation.And also,Goverment collets some cuttings (Tax,insurance premium,fund) levied on employment to carry out public service. In our country,the rate of wage cuts very high.Especially, when work contract is made, employee and employer agree on gross wage not on net wage.For this reason,employer pays all cuts such as tax,employee share of insurance premium.,etc.,in our country tax and insurance premiums are too high.İn addition to,fund cuts such as compulsory saving cuts increase costs,as well. Recent years globalization in the world promoted competition in domestic and foreign markets.Nowadays,firms are trying to decrease labor costs to compete succesfully as their counterpoits do in outher countries.Middle and small scale firms constitue big share of firms in our country.These firms are not provided enough credits.Therefore,employers tend to atypical working methods in order to decrease costs of employment.in our country,atypical working methods are common.Most of employees work in the way of atypical method do not have riehts provided by labour and social security law.Moreover financial burden on employers increases employment in hidden economy.Employment in this way,wages and working days are not informed properly.The number of children,women and foreign labour increases in labour market. The financial burden on employers because of tax,insurance premium etc.,must be reduced to overcome hidden economy. VI