Avrupa Topluluğu (Birliği) Hukuku'nda hizmet ihaleleri
Public procurement of services in the European Community (Union)Law
  1. Tez No: 189535
  2. Yazar: LALE BURCU ÖNÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM KUTLU GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
T.C.DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİKAMU HUKUKU ANABİLİMDALIAVRUPA BİRLİĞİ PROGRAMIYÜKSEK LİSAN TEZİAVRUPA TOPLULUĞU (BİRLİĞİ) HUKUKU' NDA HİZMET İHALELERİLale Burcu ÖNÜTDanışmanDoç. Dr. Meltem Kutlu Gürsel2006YÜKSEK LİSANS TEZ SINAV TUTANAĞIÖğrencininAdı ve Soyadı : Lale Burcu ÖNÜTAnabilim Dalı : Kamu HukukuProgramı : Avrupa Birliği HukukuTez Konusu : Avrupa Topluluğu (Birliği) Hukukunda Hizmet İhaleleriSınav Tarihi ve Saati :Yukarıda kimlik bilgileri belirtilen öğrenci Sosyal Bilimler Enstitüsü'nün…………………….. tarih ve ………. Sayılı toplantısında oluşturulan jürimiztarafından Lisansüstü Yönetmeliğinin 18.maddesi gereğince yüksek lisans tezsınavına alınmıştır.Adayın kişisel çalışmaya dayanan tezini ………. dakikalık süre içindesavunmasından sonra jüri üyelerince gerek tez konusu gerekse tezin dayanağı olanAnabilim dallarından sorulan sorulara verdiği cevaplar değerlendirilerek tezin,BAŞARILI Ο OY BİRLİĞİİ ile ΟDÜZELTME Ο* OY ÇOKLUĞU ΟRED edilmesine Ο** ile karar verilmiştir.Jüri teşkil edilmediği için sınav yapılamamıştır. Ο***Öğrenci sınava gelmemiştir. Ο*** Bu halde adaya 3 ay süre verilir.** Bu halde adayın kaydı silinir.*** Bu halde sınav için yeni bir tarih belirlenir.EvetTez burs, ödül veya teşvik programlarına (Tüba, Fullbrightht vb.) aday olabilir. ΟTez mevcut hali ile basılabilir. ΟTez gözden geçirildikten sonra basılabilir. ΟTezin basımı gerekliliği yoktur. ΟJÜRİ ÜYELERİ İMZA…………………………… □ Başarılı □ Düzeltme □ Red ……………..…………………………… □ Başarılı □ Düzeltme □ Red ………..........…………………………… □ Başarılı □ Düzeltme □ Red …. …………IIYüksek Lisans Tezi olarak sunduğum ?AVRUPA TOPLULUĞU (BİRLİĞİ)HUKUKU'NDA HİZMET İHALELERİ? adlı çalışmanın, tarafımdan, bilimsel ahlak vegeleneklere aykırı düşecek bir yardıma başvurmaksızın yazıldığını ve yararlandığımeserlerin bibliyografyada gösterilenlerden oluştuğunu, bunlara atıf yapılarakyararlanılmış olduğunu belirtir ve bunu onurumla doğrularım.29/ 06/ 2006Lale Burcu ÖNÜTIIIÖZETYüksek Lisans TeziAVRUPA TOPLULUĞU (BİRLİĞİ) HUKUKUNDA HİZMET İHALELERİDokuz Eylül ÜniversitesiSosyal Bilimler EnstitüsüAvrupa Birliği Hukuku ProgramıTürkiye 03 Ekim 2005 tarihinden itibaren müzakere sürecindeki ülkestatüsünde bulunmaktadır. Müzakere başlıklarından beşincisi kamu alımlarınailişkindir. Çalışmamızın konusunu oluşturan hizmet ihaleleri de bu kapsamdayer almaktadır.Kamu alımları başlıklı müzakerelerin başarılı bir şekildetamamlanabilmesi için, öncelikle Türk Hukuku'ndaki hizmet ihalesi ile ilgilidüzenlemeler ile Topluluk Hukuku'ndaki düzenlemelerin karşılaştırılmasıgerekmektedir. Ardından Türk Hukuku'ndaki düzenlemelerin ToplulukHukuku'ndaki düzenlemeler ile uyumlulaştırılması gerekmektedir. Türkiye'deAvrupa Topluluğu tarafından finanse edilen hizmet ihalelerinde de AvrupaTopluluğu ihale hukuku uygulanır. Bu nedenle Avrupa Topluluğu Hukuku'ndahizmet ihalesi konusunun önemi yalnızca müzakerelerin başarılı bir şekildetamamlanması hususu ile sınırlı değildir.Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, AvrupaTopluluğu Hukuku'nun hizmet ihaleleri ile ilgili kaynakları belirtilmiştir.Hizmet ihalesi kavramına ve benzer kavramlara da değinilmiştir.İkinci bölümde, Avrupa Topluluğu Hukuku'nda hizmet ihalesi süreciincelenmiştir. Bu incelemede hizmet ihalesi sürecine egemen olan ilkeler, ihaleyöntemleri ve ihale sürecinin evreleri yer almaktadır.Avrupa Topluluğu Hukuku'nda hizmet ihalesinin denetimi süreci, üçüncübölümünde incelenmiştir. Bu incelemede denetim sürecine egemen olan ilkelerve denetleme yöntemleri yer almaktadır.IVABSTRACTMaster ThesisPUBLİC PROCUREMENT OF SERVİCES IN THE EUROPEANCOMMUNİTY (UNION) LAWUniversity of Dokuz EylülInstitut of Social ScienceEuropean Union Law ProgrammeSince 03 October 2005 Turkey is a country in the state of negotiation process.The fifth chapter of the negotiation process is related to public procurement.Public procurement of services which is the subject of our study is also withinthe context of this chapter.First of all to be able to finalize the negotiations on the public procurementsucessfully, the arrangements for the public procurement of services accordingto Turkish Law must be compared to the relevant arrangements of theCommunity Law. And then the arrangements of the Turkish Law must beharmonized with the arrangements of the Community Law. In Turkey, thepublic procurement of services financed through the EC grants are also subjectto the EC public procurement law. Therefore the importance of the subject ofpublic procurement in the European Community Law is not limited only tofinalize the negotiations successfully.Our study consists of three chapters. In the first chapter of our study, thesources of European Community Law on public procurements of services havebeen specified. Additionally the concept of public procurement of services andsimilar concepts have been mentioned.In chapter two public procurement process in European Community Lawhas been analysed. Within this analysis principles which dominate publicprocurement of services, procedures of public procurement and phases of publicprocurement process are included.VReview process of public procurement of services in EuropeanCommunity Law has been analysed in chapter three. Principles which dominatethe review process and the review procedures are included in this analysis.VIİÇİNDEKİLERSINAV TUTANAĞI………………………………………………………………...IIYEMİN METNİ……………………………………………………………………..IIIÖZET...……………………………………………………………………………...IVABSTRACT……………………………………………………………………….....VİÇİNDEKİLER..………………………………………………………………..…..VIIKISALTMALAR..…………………………………………………………………XIVGİRİŞâ€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦........1BİRİNCİ BÖLÜMAVRUPA TOPLULUĞU HUKUKU'NUN HİZMET İHALESİ İLE İLGİLİKAYNAKLARI-HİZMET İHALESİ KAVRAMI VE BENZER KAVRAMLARI. AVRUPA TOPLULUĞU HUKUKU'NUN HİZMET İHALESİ İLEİLGİLİ KAYNAKLARI…………………………………………………………...41. Avrupa Topluluğu İç Pazarına İlişkin Hukuki Kaynaklar…........................4A. Avrupa Topluluğu Andlaşması...…………………………………………….4B. Hizmet İhalesi Usullerini ve Denetim Usullerinin Uygulanmasına İlişkinMevzuatları Koordine Eden Yönergeler……………………………………..6a. Genel Değerlendirme……………………………………………………..6b. Avrupa Topluluğu Hukuku'nda Hizmet İhalesi UsulleriniKoordine Eden Yönergeler........................................................................9c. Avrupa Topluluğu Hukuku'nda Denetim UsullerininUygulanmasına İlişkin Mevzuatları Koordine Eden Yönergeler.............132. Avrupa Topluluğu Dış İlişkileri İle İlgili Bazı Hukuki Kaynaklar...……..14VIIA. Avrupa Ekonomik Alanı Anlaşması……………………………………… 14B. Kamu Alımları Anlaşması…………………………………….................. 15C. Ankara Anlaşması………………………………………………………… 19II. HİZMET İHALESİ KAVRAMI………………………………………………. 211. Hizmet İhalesinin Hukuki Niteliği………………………………………… 21A. Avrupa Topluluğu Hukuku'nda Hizmet İhalesinin Hukuki Niteliği……... 21B. Türk Hukuku'nda Hizmet İhalesinin Hukuki Niteliği…………………… 242. Hizmet İhalesi Usullerini Koordine Eden Yönergenin KonuBakımından Kapsamı ………………………………………………........... 26A. Hizmet İhalesi Usullerini Koordine Eden YönergeninKapsamı İçerisinde Yer Alan Hizmetler………………………………… 26a. Genel Değerlendirme………………………………………………… 26b. Öncelikli Hizmetler…………………………………………………. 29c. Öncelikli Olmayan Hizmetler……………………………………… 30B. Hizmet İhalesi Usullerini Koordine Eden Yönerge'nin KapsamıDışında Kalan Hizmetler…………………………………………………31a. Serbest Dolaşıma Konu Olan Hizmetler………………………………31aa. Telekomünikasyon Hizmetleri……………………....................... 31ab. Posta, Su, Enerji, Ulaştırma Sektörlerine İlişkinHizmetler………………………………………………………… 32b. Serbest Dolaşıma Konu Olmayan Hizmetler………………………… 34aa. Genel Değerlendirme…………………………………………… 34ab. Tekel Niteliğine Sahip Hizmetler.................................................. 35ac. Savunma Hizmetleri ………………………………..................... 35ad. İhalenin Gizliliğini veya Özel Güvenlik Önlemlerini veya DevletinTemel Çıkarlarının Korunmasını Gerektiren Hizmetler………… 36c. Uluslararası Anlaşmalara Konu Olan Hizmetler……………………. 373. Hizmet İhalesinin Tarafları………………………………………………… 39A. İdare……………………………………………………………………… 39a. Avrupa Topluluğu Hukuku'nda……………………............................. 39b. Türk Hukuku'nda…………………………………………………….. 44VIIIB. Hizmet Sunucusu………………………………………………………… 45a. Avrupa Topluluğu Hukuku'nda………………………………………. 45b. Türk Hukuku'nda……………………………………………………... 484. Hizmet İhalesinde Eşik Değer Kavramı………………………………….. 50A. Avrupa Topluluğu Hukuku'nda Eşik Değer Kavramı……………………. 50B. Türk Hukuku'nda Eşik Değer Kavramı………………………………….. 52III. HİZMET İHALESİ KAVRAMINA BENZER KAVRAMLAR……………… 531. Kamu Hizmeti İmtiyaz Sözleşmesi…………………………………........... 532. Mal Temini ve Yapım İhalesi……………………………………………… 56A. Genel Değerlendirme……………………………………………………. 56B. Mal Temini İhalesi………………………………………………………. 57C. Yapım İhalesi…………………………………………………………….. 583. Çerçeve Anlaşmalar……………………………………………………….. 59İKİNCİ BÖLÜMAVRUPA TOPLULUĞU HUKUKU'NDA HİZMET İHALESİ SÜRECİI. AVRUPA TOPLULUĞU HUKUKU'NDA HİZMET İHALESİSÜRECİNE EGEMEN OLAN İLKELER………………………………………. 611. Ayrımcılık Yasağı İlkesi………………………………………………......... 612. Rekabet İlkesi……………………………………………………………….. 643. Saydamlık İlkesi…………………………………………………………….. 674. Gizlilik İlkesi………………………………………………………………… 685. Çevrenin Korunması İlkesi…………………………………………………. 68II. AVRUPA TOPLULUĞU HUKUKU'NDA İHALE YÖNTEMLERİ ............... 701. Genel Değerlendirme……………………………………………………….. 702. Açık İhale Yöntemi…………..……………………………………………... 713. Belli İstekliler Arasında İhale Yöntemi …………………………………... 724. Pazarlık Yöntemi …………………………………………………………... 73IX5. Yarışma Yöntemi …………………………………………………………... 766. Rekabetçi Müzakere Yöntemi …………………………………………….. 777. Doğrudan Temin Yöntemi ………………………………………………… 79III. TÜRK HUKUKU'NDA İHALE YÖNTEMLERİ VE AT HUKUKUAÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ................................................................... 791. Genel Değerlendirme……………………………………………………….. 792. Açık İhale Yöntemi ………………………………………………………… 803. Belli İstekliler Arasında İhale Yöntemi …………………………………... 814. Pazarlık Yöntemi ………………………………………………………....... 815. Tasarım Yarışmaları……………………………………………………….. 846. Doğrudan Temin Yöntemi ………………………………………………… 84IV.AVRUPA TOPLULUĞU HUKUKU'NDA HİZMET İHALESİ SÜRECİNİNEVRELERİ…………………………………………………………………….. 861. Hizmet İhalesi Sürecinin Başlangıç Aşaması………………….................. 86A. İhale Konusunun Belirlenmesi…………………………………………... 86B. Şartnamelerin Hazırlanması...............................................................…… 86C. İhale Bedelinin Hesaplanması………………………………..………..… 88D. İhalenin İlanı ………………………………….………………………... 892. Tekliflerin Sunulması Aşaması.................................................................. 903. Tekliflerin Değerlendirilmesi Aşaması………………………………....... 92A. Hizmet Sunucularının Yeterliliklerinin Değerlendirilmesi ……............... 92B. Tekliflerin İçerik Yönünden Değerlendirilmesi ………………................ 944. İhalenin Sonuçlandırılması Aşaması…………………………….............. 97A. Genel Değerlendirme…………………………………………………….. 97B. İdarenin Kararlarının Taraflara Bildirilmesi…..………………………..... 97V. TÜRK HUKUKU'NDA HİZMET İHALESİ SÜRECİNİN EVRELERİ VE ATHUKUKU AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ….………………………... 991. Hizmet İhalesi Sürecinin Başlangıç Aşaması.…………………................. 99A. İhale Konusunun Belirlenmesi……………………………….................... 99XB. Şartnamelerin Hazırlanması……………………………………………... 99C. İhale Bedelinin Hesaplanması…………………………………………...100D. İhalenin İlanı …………………………..……………………..................1012. Tekliflerin Sunulması Aşaması…………..……………………..................1033. Tekliflerin Değerlendirilmesi Aşaması…………………………………..104A. Tekliflerin Şekil Yönünden Değerlendirilmesi………………………….104B. Hizmet Sunucularının Yeterliliklerinin Değerlendirilmesi …………….105C. Tekliflerin İçerik Yönünden Değerlendirilmesi………………................1064. İhalenin Sonuçlandırılması Aşaması…………………………..................108A. İhalenin Sonuçlandırılması Aşamasında İdarenin Kararları …………....108a. İhalenin İptali Kararı…………………………………….....................108b. İhale Kararı……………..…………………………………………….109B. İdarenin Kararlarının Taraflara Bildirilmesi …………………...………109C. Sözleşmeye Davet……………………………………………………….110ÜÇÜNCÜ BÖLÜMAVRUPA TOPLULUĞU HUKUKU'NDA HİZMET İHALESİNİNDENETİMİI. AVRUPA TOPLULUĞU HUKUKU'NDA HİZMET İHALESİNİNDENETİMİNDE EGEMEN OLAN İLKELER……….........................................1111. Ayrımcılık Yasağı İlkesi…………………………………………………….1112. Etkili Denetim İlkesi………….…………………………….……………….1123. İvedû Denetim İlkesi…………………………………………………………1134. Saydamlık İlkesi………………………………..……………………………115II. AVRUPA TOPLULUĞU HUKUKU'NDA HİZMET İHALESİNİ DENETLEMEYÖNTEMLERİ………………………………………………………………….1151. Birliğe Üye Bir Devletin İç Hukukunda Hizmet İhalesinin Denetimi.......115A. İdarû Denetim............................................................................................. 115B. Yargısal Denetim………..………………………………………………...118XIC. Denetime Başvuru Hakkı………………………………………................119a. Denetime Başvuru Hakkına Sahip Kişiler………….................. ……...119b. Denetime Başvuru Süresi………………………….…………...............121D. Denetim Neticesinde Verilen Kararlar…………….….……………..........122a. Geçici Önlem Kararı……………………………………….….............122b. İptal Kararı…………………………………………………….............123c. Zararların Tazmini Kararı……………………………………………..1252. Birliğe Üye Bir Devletin Hizmet İhalesinin ToplulukKurumları Tarafından Denetlenmesi….………………………………..126A. Komisyon'un Denetimi……..……………………………………..…….126a. Genel Değerlendirme…………………………………………………126b. Komisyon'a Başvuru Hakkı..............................................................127aa. Komisyon'a Başvuru Hakkına Sahip Kişiler….………..............127ab. Komisyon'a Başvuru Süresi..........................................................127c. Komisyon'un Denetimi Neticesinde Üye DevletlerTarafından Verilen Kararlar…………………………………………127B. ATAD'ın Denetimi……………………………………………………..128a. Genel Değerlendirme…………………………………..……………128b. ATAD'a Başvuru Hakkı…………………………………...………..128aa. ATAD'a Başvuru Hakkına Sahip Kişiler…………….....………128ab. ATAD'a Başvuru Süresi………………………………..............129c. ATAD Tarafından Verilen Kararlar……………….………………...130aa. Geçici Önlem Kararı…………………….....................................130ab. İhlal Kararı………………………………..……..………............131III. TÜRKİYE'DE HİZMET İHALESİNİ DENETLEME YÖNTEMLERİ VE ATHUKUKU AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ………………….…….1321. Hizmet İhalesinin İdarû Denetimi...…………………………...………...132A. Genel Değerlendirme……………………………………..…................132B. İdarû Denetime Başvuru Hakkı…………………………………………133a. İdarû Denetime Başvuru Hakkına Sahip Kişiler…………………….133b. İdarû Denetime Başvuru Süresi……………………………..............134XIIC. İdarû Denetimde Verilen Kararlar……………………………………...135a. İhale Sürecinin Durdurulması Kararı……………………………….135b. İptal Kararı………………………………………………………….1352. Hizmet İhalesinin Yargısal Denetim……………………….……..........136A. Genel Değerlendirme…………………………………………………136B. Yargısal Denetime Başvuru Hakkı…………………………………....137a. Yargısal Denetime Başvuru Hakkına Sahip Kişiler……………….137b. Yargısal Denetime Başvuru Süresi ………………………….........139C. Yargısal Denetimde Verilen Kararlar…………………………………140a. Yürütmenin Durdurulması Kararı………………………………….140b. İptal Kararı……………………………………………………........141c. Zararların Tazmini Kararı………………………………….............141SONUÇ…………………………………………………………………………….143KAYNAKÇA………………………………………………………………………146XIIIKISALTMALARAB : Avrupa BirliğiABD : Amerika Birleşik DevletleriADP : Aéroports de ParisAEA : Avrupa Ekonomik AlanıAEAA : Avrupa Ekonomik Alanı AnlaşmasıAİD : Amme İdaresi DergisiAİHM : Avrupa İnsan Hakları MahkemesiAİHS : Avrupa İnsan Hakları SözleşmesiAJDA : Actualité Juridique- Droit AdministratifAT : Avrupa TopluluğuATA : Avrupa Topluluğu AntlaşmasıATAD : Avrupa Toplulukları Adalet DivanıATİDM : Avrupa Toplulukları İlk Derece MahkemesiATRG : Avrupa Topluluğu Resmi GazetesiAÜHFD : Ankara Üniversitesi Hukuku Fakültesi DergisiAÜSBF : Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler FakültesiAÜSBFD : Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler FakültesiDergisiBK : Borçlar Kanunubkz. : BakınızC- : CaseC. : CiltC.E. : Conseil d'etatCMLR : Common Market Law ReviewCom- : CommissionÇED : Çevresel Etki DeğerlendirmesiÇev. : Çevirendpn. : DipnotDTÖ : Dünya Ticaret ÖrgütüDEÜHF : Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk FakültesiE. : EsasEd : EditörEDF : Electricité De FranceEEC : European Economic CommunityEFTA : Avrupa Serbest Mübadele BirliğiEFTA-AEA : Norveç, İzlanda, LiechtensteinFKİK : Fransız Kamu İhale KanunuGATT : General Agreement on Tariffs and Trade: Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi DergisiGÜHFDİKV : İktisadi Kalkınma VakfıİÜSBF : İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler FakültesiİYUK : İdarû Yargılama Usulü KanunuJO. : Journal OfficielXIVJOCE : Journal Officiel Des Communautés EuropéennesJOUE : Journal Officiel De L'Union EuropéenneJORF : Journal Officiel De La République FrançaiseK. : KararKAA : Kamu Alımları AnlaşmasıKDV : Katma Değer VergisiKİK : Kamu İhale KanunuKN. : Karar NumarasıKT. : Karar TarihiMd. : MaddeMURCEF : La loi contenant des Mesures Urgentes à caractèreéconomique et financierNo: : Numarap. : ParagrafR. : OrdonnanceRATP : Réseau Pour L'Abolition Des TransportsPayantsRFDA : Revue Française D'Administration PubliqueRFF : Réseaux Ferrés de FranceRG. : Resmû GazeteRTD eur : Revue Trimestrielle De Droit Européens. : SayfaS. : SayıSDR : Special Drawing RightSNCF : La Société Nationale des Chemins de FerTBMM : Türkiye Büyük Millet MeclisiTİD : Türk İdare DergisiTN. : Talep numarasıTÜSİAD : Türk Sanayicileri Ve İşadamları DerneğiUÇO : Uyuşmazlıkları Çözüm OrganıUNCITRAL : Unıted Nations Commission On InternatıonalTrade LawWTO : World Trade OrganizationYTL : Yeni Türk LirasıXV
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisPUBLİC PROCUREMENT OF SERVİCES IN THE EUROPEANCOMMUNİTY (UNION) LAWUniversity of Dokuz EylülInstitut of Social ScienceEuropean Union Law ProgrammeSince 03 October 2005 Turkey is a country in the state of negotiation process.The fifth chapter of the negotiation process is related to public procurement.Public procurement of services which is the subject of our study is also withinthe context of this chapter.First of all to be able to finalize the negotiations on the public procurementsucessfully, the arrangements for the public procurement of services accordingto Turkish Law must be compared to the relevant arrangements of theCommunity Law. And then the arrangements of the Turkish Law must beharmonized with the arrangements of the Community Law. In Turkey, thepublic procurement of services financed through the EC grants are also subjectto the EC public procurement law. Therefore the importance of the subject ofpublic procurement in the European Community Law is not limited only tofinalize the negotiations successfully.Our study consists of three chapters. In the first chapter of our study, thesources of European Community Law on public procurements of services havebeen specified. Additionally the concept of public procurement of services andsimilar concepts have been mentioned.In chapter two public procurement process in European Community Lawhas been analysed. Within this analysis principles which dominate publicprocurement of services, procedures of public procurement and phases of publicprocurement process are included.Review process of public procurement of services in EuropeanCommunity Law has been analysed in chapter three. Principles which dominatethe review process and the review procedures are included in this