Behçet çelik romanlarının varoluşçu yabancılaşma bağlamında incelenmesi
The study of behcet celi̇k's novels i̇n the context of exi̇stenti̇al ali̇enati̇on
- Tez No: 890900
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDRİ AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yabancılaşma; insanın yeryüzünde yaşama deneyiminin en derin ve karmaşık duygularından biridir. Çoğunlukla insanın kendisine, çevresine ve hatta dünyaya karşı ilgisini kaybetmesi şeklinde görünürlük kazanan bu olgu, zaman zaman hayatın kaçınılmaz bir parçası haline gelir. Kaynağını kimi zaman bireyin iç dünyasından, kimi zaman da dış dünyanın hızla değişen dinamiklerinden alan yabancılaşma, bu yönüyle çağımızın en güncel meselelerinden biridir. Bu, malzemesi insan olan tüm sosyal bilimlerde yabancılaşmanın bir problem olarak kendine yer bulmasına gerekçe gösterilebilir. İnsanın kendisiyle ve toplumla olan iletişimini, iletişimsizlik noktasına taşıyan bir varoluş sorunu olarak yabancılaşmanın; döneminin bir yansımasını sunan edebi eserler üzerinde de kendine geniş bir yer bulduğunu söylemek mümkündür. Bundan yola çıkarak araştırmamız, son dönem Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Behçet Çelik'in Dünyanın Uğultusu, Soluk Bir An ve Belleğin Girdapları adlı romanlarında Sartre'ın Varoluşçu düşüncesi etrafında şekillenen yabancılaşma olgusunun tematik yansımalarını tespit etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Alienation is one of the most profound and complex emotions of the human experience of living on earth. This phenomenon, which often manifests itself as the loss of interest in oneself, one's environment and even the world, becomes an inevitable part of life from time to time. Alienation, which sometimes takes its source from the inner world of the individual and sometimes from the rapidly changing dynamics of the external world, is one of the most current issues of our age. This can be justified by the fact that alienation is a problem in all social sciences whose material is human. It is possible to say that alienation, as an existential problem that carries human communication with oneself and society to the point of miscommunication, also finds a wide place in literary works that present a reflection of the period. Based on this, our research aims to determine the thematic reflections of the phenomenon of alienation shaped around Sartre's existentialist thought in Behçet Çelik's novels Dünyanın Uğultusu (The Hum of the World), Soluk Bir An (A Pale Moment) and Belleğin Girdapları (The Vortices of Memory), one of the important names of recent Turkish short story writing.