İllüstratif ambalaj tasarımlarının kadın/erkek cinsiyetleri üzerindeki etkisi
The influence of illustrative packaging designs of male/famele gender
- Tez No: 890923
- Danışmanlar: DR. BAŞAK ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
Özet
Ambalaj tasarımı, bir ürünün hedef kitlesine yönelik olarak nasıl algılanacağının belirlenmesinde kritik bir role sahiptir. Tüketiciler, ürün seçimi yaparken sadece ihtiyaçları değil, aynı zamanda beğenileri de göz önünde bulundururlar. Cinsiyet ise tüketici davranışını etkileyen önemli bir değişkendir. Bu çalışmanın temel amacı, cinsiyete göre ambalaj tasarımının pazarlama stratejilerine etkisini anlamak ve daha etkili pazarlama stratejilerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Bu kapsamda, günümüzün iletişim yükünü taşıyan ambalaj gibi grafik ürünlerin, hedef kitlenin tercihlerini göz önünde bulundurarak etkili bir şekilde tasarlanması gerekmektedir. Bu nedenle, cinsiyete göre farklı ambalaj tasarımlarının kullanılması, daha etkili pazarlama stratejileri oluşturmak ve satış ile marka bilinirliğini artırmak açısından önemlidir. Bu problemi çözmek için kadın ve erkek katılımcılara yüz yüze anket formatında, biri illüstratif olacak şekilde iki farklı ambalaj tasarımı sunulmuş ve tercihlerini belirlemeleri istenmiştir. Katılımcılar, seçtikleri ambalaj hakkında yedi farklı açık uçlu soruya yanıt vermişlerdir. Bu araştırmanın sonuçları, pazarlamacılara ve ürün tasarımcılarına, cinsiyete göre ambalajların müşteri davranışları ve algıları üzerindeki etkisini daha iyi anlamalarına yardımcı olacak önemli bilgiler sunmaktadır. Yapılan ankette elde edilen bulgular, ambalaj tarzının ürün çekiciliğinde cinsiyet farkı yarattığını göstermiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, illüstratif ambalajların kadın tüketiciler arasında ürünün cazibesini ve tercih edilme olasılığını artırdığı gözlemlenmiştir. Ancak, aynı tasarımların erkek tüketiciler arasında olumsuz etkiler yarattığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, ambalaj tasarımının cinsiyet odaklı tüketici tercihlerini ve davranışlarını etkilemede önemli bir rol oynadığını vurgulamaktadır
Özet (Çeviri)
Packaging design plays a crucial role in determining how a product appeals to its target audience. Consumers consider not only their needs but also their preferences when making choices among numerous products. Additionally, gender is a significant factor influencing consumer behavior. The aim of this study is to understand how packaging design based on gender influences marketing strategies and contributes to the development of more effective marketing approaches. In this context, graphic products such as packaging, which bears the responsibility of modern communication, must be well-designed, taking into account the preferences of the target audience. Therefore, utilizing gender-based packaging designs is crucial for developing more effective marketing strategies and enhancing sales and brand awareness. To address this issue, female and male participants were presented with two different packaging designs, one of which was illustrative, in a face-to-face survey format, and asked to determine their preferences. Participants also responded to seven different open-ended questions about their chosen packaging. The findings of this research will provide important insights for marketers and product designers to better understand the impact of gender-based packaging on consumer behavior and perceptions. The survey results suggest that packaging style influences product attractiveness differently based on gender. According to the results of this study, it has been observed that illustrative packaging increases the attractiveness and likelihood of preference for the product among female consumers. However, these designs were found to have negative effects on male consumers. These findings underscore the significant role of packaging design in shaping gender-oriented consumer preferences and behaviors