Dünya turizm hareketlerinin gelişmesinde havayolu ulaşımının etkisi ve havayolu firmalarının Türkiye'nin tanıtımına ve dış turizm talebine etkileri
The Effect of air transportation on the development of world tourism activities and effects of the air transportation firms on Turkish promotion and foreign tourism demand
- Tez No: 89095
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN İÇÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
oz Bu çalışmanın amacı, turizm hareketlerinin gelişmesinde ve bugünkü düzeyine : gelmesinde önemli rolü olan havayolu taşımacılığı sektörünün, günümüze kadar olan gelişiminin ve havayolu firmalarının Türkiye'nin tanıtımına ve dış turizm talebine olan etkilerinin ortaya konulmasıdır. İlk olarak havayolu taşımacılığı hizmet sektörü kapsamında ele alınıp, bu konudaki temel kavramlara değinildikten sonra, havayolu taşımacılığının gelişiminden, bu gelişme süreci içerisindeki önemli aşamalardan bahsedilmiştir. Havayolu taşımacılığında önemli pazarları teşkil eden Amerika, Avrupa ve Güneydoğu Asya bölgelerindeki duruma ayrıntılı olarak değinilmiş ve söz konusu ülkelerdeki hızlı gelişme ve ilerlemenin nedenleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Daha sonra, havayolu taşımacılığının turizm hareketlerinin gelişimine olan etkilerinden bahsedilmiştir. Havayolu firmalarının 1950'li yılların başında, turistlerin kitlesel ulaşımı ile ilgilenmeye başlamasından sonra, bugün gelinen noktada, sadece turistik amaçlı seyahat edenlere hizmet vermek amacıyla kurulan ve“ charter ”adı verilen“ Tarifesiz Taşıyıcılar ”in özellikleri ele alınmıştır. Havayolu firmalarının Türkiye deki gelişimi ve söz konusu ulusal havayolu firmalarının Türkiye'nin tanıtımına ve dış turizm talebine etkilerinin ortaya konulabilmesi amacıyla yapılan anket çalışması ve bunun sonuçları ortaya konulmuştur. Anket çalışmasının sonuçlan değerlendirilirken SAS istatistik programı dahilinde Fisher Exact Test tekniği kullanılmıştır. Hergeçen gün büyüyen turizm endüstrisinden Türkiye'nin de hak ettiği payı alabilmesi, birtakım tedbirlerin alınmasına bağlıdır. Büyük güçlükle temin edilen kaynakların boşa harcanmasına engel olmak ve hedeflere ulaşabilmek için dış tanıtım ve havayolu taşımacılığı üzerinde ciddiyetle durulmalı ve bu sektörlerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective of this study is to explain air transportation sector, which has an important role on development and reach to today's level of the tourism activities, development stages and it's contribution to promotion of Turkey and to foreign tourism demand. Firstly, air transportation service sector is taken into account, and proceeded with referring basic concept regarding the subject, cited about development of air transportation and important stages of the development process. Current status of Europe U.S.A., Europe and Southeast Asia regions, which have important share in air transportation markets are explained in detail and it was attempted to uncover the reasons of rapid development and progress of the sector in these countries. Followed that, cited about effects of air transportation to the development of touristic activities. In the early 1950's, when air transportation firms started to be in interested in mass transportation of tourists was rewived, and at todays current status of sector which has established with the aim of rendering service for people who travels for touristic purposes. And characteristic of these type of flights which is called“ charter ”or“ non - tariff carriers ”are also explained. A questionaire developed and conducted with the purpose of uncovering development process of air transportation firms in Turkey and those national airline firms' effects on Turkey's promotion and foreign tourism demand. In analyzing questionaire results, Fisher Exact Test technigue, within SAS program, utiliyzed. In order for Turkey to take an appropriate showe from an ever increasing tourism industry, some measures should be taken. Also, to avoid misallocation of researches that are obtained with great sacrifices, and to attain the goals, foreign promotion and air transportation should be emphasized and taken seriously as well as affairs, that aimed to impose these sectors should be conducted.