Finansal kiralamanın (leasing) alternatif bir fon kaynağı olarak hastane işletmelerinde uygulanabilirliği
The Applicability of leasing as on alternative financial source in hospital businesses
- Tez No: 89096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNEVVER MENDERES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Toplumların varlığı ve sürekliliği onu oluşturan bireyler ile bireylerin oluşturduğu işletmelerin varlık ve sürekliliğine bağlıdır. Ekonomik birer varlık olan işletmelerin sürekliliği de sahip oldukları kaynakların nitelik ve nicelik olarak doğruluğuna ve yeterliliğine bağlıdır ve de asıl olan kaynakların yönetimi ve yönlendirilebilmesidir. Günümüzde, tıp büiminde ve buna bağlı olarak tıp teknolojisinde hızlı bir değişim yaşanmaktadır. Sağhk hizmeti üreten hastanelerin sürekliliğini sağlayabilmeleri, sözkonusu olan bu değişime ayak uydurabilmeleriyle mümkündür. Ancak, ileri teknoloji içeren tıbbi araç-gereçlerin oldukça pahalı olması, finansal açıdan kıt kaynaklara sahip olan hastanelerin yenileme yatınmlanm gerçekleştirebihnelerini güçleştirmektedir. Hastanelerin sözkonusu finansal sorunlarmı aşabilmeleri için diğer işletmelerin başvurduğu finansal kaynak ve yöntemleri kullanması gerekmektedir. Bu yöntemlerden biri olan ve çalışmanın temelini oluşturan finansal kiralama, alternatif bir finansal kaynak olma özelliğini ve önemini giderek daha fazla Mssettirmektedir. Uygulamada, özellikle sağlık sektöründe kullanılan finansal kiralama sürecinin finansal boyutta çözüm getirici niteliğini ön plana çıkaran özellikleri çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu çerçevede üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, genel olarak işletmelerin kullanabilecekleri finansman kaynaklan ele alınmıştır, ikinci bölümde ağırlıklı olarak finansal kiralama çeşitli yönleri ile irdelenerek, üçüncü bölümde de Ege Üniversitesi Tıp fakültesi Hastanesi Radyodiagnostik Anabilim Dalı'ndaki görüntüleme sistemlerinin yenilenmesi ile ilgili olarak gerçekleştirilmiş olan finansal kiralama süreci, borçlanarak satın alma alternatifi ile karşılaştırılmış, elde edilen sonuçlar nedenlendirilerek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The existence and continuity of societies is dependent on individuals and also the presence and continuity of the associations formed by them. The continuty of the associations which are economical beings depends on their adequacy and also the uprightness of their sources which they have in terms of their quality and quantity. In fact, the most important thing is to organize and direct the sources. Today, a rapid change has taken place in medical science and also in closely related medical technology. The existence of the hospitals which give medical service can be only possible by adopting these changes. Howover, high prices of modern tools and equipment make it difficult for hospitals lacking financial sources to rehew their investments. In order to overcome the financial problems the hospitals should use the same financial sources and methods used by the other associations. Leasing which is one öf these methods and which forms the basis of this study has gained importance as an alternative financial source. In practice, especially the qualities of leasing process in health sector which brings financial solutions to the forefront forms the basis of this study. Within this frame, in the first part of this study which consists of 3 parts, financial sources which can be used by health organizations are studied. In the second section mainly leasing is studied in different aspects and in the third section, the leasing process launched for renewing the projection systems in Radiodiagnostic Department of Ege University Medical Faculty Hospital is compared with the alternative method of loaning and purchasing process and the results obtained are explained. a