Navajo kilimlerinin üretim teknolojisi, özellikleri ve bazı Türk kilimleri ile benzerlikler
The Production technology of Navajo rugs, properties and some similarities berween some Turkish rugs
  1. Tez No: 89094
  2. Yazar: MEHMET SADİ SAĞNAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET Dokuma sanatı tarihinde tasarım süreçleri incelendiği zaman toplumlar ve kültürler arasında paralellikler görülür. Bu paralellikler sanat tarihçilerini ve tasarımcılarını etkilemiş, bunların sonucu olarak da bir çok araştırmalar yapılıp, estetik açıdan ele alınmıştır. Navajo dokumaları ile bazı Anadolu dokumaları arasında tasarımsal benzerlik, göçebe kavim dokumacılığının teknolojik ve biçimsel tüm özelliklerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Benzerlik ve etkileşim yıllardır araştırmacıların yazılarına konu olmuş, tez konusunu seçmemde de en büyük etken olmuştur. Bu konuyla ilgili yaptığım çalışma tarihsel süreç içerisinde ele alınmıştır. Navajo dokumalarının teknolojisi, türleri, üretim şekilleri, desen ve kompozisyon özellikleri ve Türk kilimleriyle benzerlikleri 80 resim, 76 motif, 13 şekil, 3 harita, 1 tablo ve 22 benzer motifi gösteren çizim ile görsel olarak desteklenmiştir. Üçüncü bölümde ise, en karakteristik örnekler taşıyan 6 adet Navajo kiliminin röprodüksiyon çalışmaları yapılmıştır. Çalışma tamamen literatüre dayalı olaraktan yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT When the representation periods are examined witin the“Weaving Art History”some similarities are seen among the communities and the cultures. These similarities have influenced the art historians and designers, and as a result of that they have been taken into consideration in view of the“Aesthetics”by making a lot of research. The representative similarity between Navajo and Anatolian Weavings has caused all the technological and formal characteristics of the nomadic tribe's weaving to be realised. The similarity and the influence have been subjects to the written texts of the investigators and have been a major fact for me to choose it as the subject of my thesis. The research I have made which is related with this subject has been taken into consideration within the historical period of time. The technology, types, kinds of production, characteristics of the design and the composition and similarities with the Turkish woven have been visibly supported by 80 pictures, 76 patterns, 13 figures, 3 maps,l art drawing and 22 drawings which show the similar patterns. In the third part, The reproduction works of the 6 Navajo woven mattings which have the most characresistics patterns have been realised. The work has completely been realised by relying upon the literature.