Spor eğitimi alan çocuklarda sprint interval antrenmanlarında farklı dinlenme sürelerinin ilişkili performans parametrelerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of different rest periods in sprint interval training on associated performance parameters in children engaged in sports training
  1. Tez No: 891032
  2. Yazar: SADETTİN ÇALDIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, iki farklı dinlenme aralıklı sprint interval antrenmanının vücut kompozisyonu, 10-30 metre sürat koşusu, Wingate testi anaerobik parametreleri, dikey sıçrama, Astrand testi ve AKAHT (atım/dk) üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Araştırmaya yaş ortalaması 16,2 ±0,64 olan 27 amatör sporcu katıldı. Sporcular, antrenman öncesinde 3 haftalık aerobik antrenman uygulamış ve ardından ön testlere tabi tutuldu. Ön testler sonucundan sonra sporcular rastgele 9'ar kişilik 3 gruba ayrıldı. Antrenman grupları 4 gün rutin futbol antrenmanına ek 2 gün ilk iki hafta 3*30 metre, 3*40 metre, 3*50 metre, 3*60 metre şeklinde maksimum hızda koşu şeklinde uygulandı. 3-4. Hafta 4*30 metre, 4*40 metre, 4*50 metre, 4*60 metre şeklinde koşu şeklinde uygulandı. 5-6. hafta 5*30 metre, 5*40 metre, 5*50 metre, 5*60 metre şeklinde koşu şeklinde uygulandı. Setler arası 3 dakika verimsel dinlenme verildi. KDG tekrarlar arası dinlenme ise 1x5 1 tekrar süresinin 5 katı süre kadar dinlenme) dinlenme şeklinde uygulandı. UDG ise Tekrarlar arası dinlenme ise 1x15 (1 tekrar süresinin 15 katı süre kadar dinlenme) dinlenme şeklinde uygulandı. KG, (n=9) bu grup haftada 4 kez yapılan rutin futbol antrenmanlarına katılmış olup ek bir program uygulanmadı. Diğer 2 grup ek sprint antrenmanı yaptığında KG'da rutin futbol antrenmanına devam etti. Altı haftalık antrenman sonrasında, sporculara son testler uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of two different rest interval sprint interval training sessions on body composition, 10-30 meter sprint performance, Wingate test anaerobic parameters, vertical jump, Astrand test, and active heart rate recovery. The study involved 27 amateur athletes with an average age of 16.2 ± 0.64 years. Before the training, the athletes underwent a 3-week aerobic training program and were then subjected to pre-tests. Following the pre-tests, the athletes were randomly divided into three groups of 9 individuals each. The training groups conducted maximum speed runs on 2 additional days to their regular football training, with the first two weeks consisting of 3.30 meters, 3.40 meters, 3.50 meters, and 3.60 meters. In weeks 3-4, the sessions consisted of 4.30 meters, 4.40 meters, 4.50 meters, and 4.60 meters. During weeks 5-6, they performed 5.30 meters, 5.40 meters, 5.50 meters, and 5.60 meters. A 3-minute active rest period was provided between sets. The Short Rest group had rest intervals of 1x5 (5 times the duration of the sprint) between repetitions, while the Long Rest group had rest intervals of 1x15 (15 times the duration of the sprint) between repetitions. The Control group (n=9) participated only in the regular football training four times a week and did not perform any additional sprint training. After the six-week training period, post-tests were administered to the athletes.