Farklı branşlarda oynayan profesyonel sporcuların beslenme alışkanlıklarının incelenmesi
Investigation of nutrition habits of professional athletes playing in different branches
- Tez No: 891033
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, profesyonel sporcuların beslenme alışkanlıkları belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini profesyonel liglerde ve farklı branşlarda oynayan erkek (n=106) ve kadın (n=106) sporcu oluşturmuştur. Çalışmada sporculara beslenme alışkanlıkları anketi uygulanmıştır.Bu kapsamda sporcuların, sporcu beslenmesi konusundaki bilgileri ve beslenme alışkanlıkları sorgulanmıştır. Elde edilen veriler SPPS 21.0 programında analiz edilmiş olup, bulguların değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiklerden yüzde (%) ve frekans dağılımı (f) kullanılmıştır. P değerinin 0,05'ten küçük olduğu durumlarda gruplar arası fark anlamlı kabul edilmiştir. Elde edilen veriler analiz edildiğinde katılımcıların %33,5'i futbol (n=71), %25,5'i basketbol (n=54), %4,7 tenis (n=10), %26,9'u voleybol (n=57), %9,4'ü masa tenisinden (n=20) oluşmaktadır. Sporcuların bilgi düzeyleri %62,7'i yeterli, %30,7'i yeterli değil, %6,6'ı fikrim yok şeklinde çıkmıştır. Sporcuların yeterli ve düzenli beslenme ile sporda başarı arasındaki ilişkiyi nasıl değerlendirdikleri sorusu %94,8'i yakından ilişkili, %1,4'ü ilişki yoktur, %3,8'i fikrim yok şeklinde çıkmıştır. Sporcuların kulüplerinde beslenme programlarını hazırlayan bir diyetisyen var mı sorusuna yanıtları %28,3'ü evet (n=60), %71,7'i hayır (n=152) çıkmıştır. Sonuç olarak sporcuların beslenme alışkanlıklarının genel anlamda eksik olduğu daha çok araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle sporcuların diyetisyenler çalışmaları başarı düzeylerini etkileyebileceği düşünülmektedir. Ayrıca kulüplerde yeterli beslenme uzmanı çalışmaması, sporcuların başarı düzeylerini negatif etkilediği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the nutritional habits of professional athletes. The sample of the study consisted of male (n=106) and female (n=106) athletes playing in professional leagues and different branches. In the study, a nutritional habits questionnaire was applied to the athletes. In this context, the knowledge of the athletes about sports nutrition and their nutritional habits were questioned. The data obtained were analysed in SPPS 21.0 programme and percentage (%) and frequency distribution (f) were used in the evaluation of the findings. In cases where the P value was less than 0.05, the difference between the groups was considered significant. When the data obtained were analysed, 33.5% of the participants were football (n=71), 25.5% basketball (n=54), 4.7% tennis (n=10), 26.9% volleyball (n=57), 9.4% table tennis (n=20). The knowledge levels of the athletes were 62.7% adequate, 30.7% not adequate, 6.6% no idea. When asked how the athletes evaluate the relationship between adequate and regular nutrition and success in sports, 94,8% of them stated that it was closely related, 1,4% stated that there was no relationship, and 3,8% stated that they had no idea. The answers of the athletes to the question whether there is a dietician who prepares nutrition programmes in their clubs were 28.3% yes (n=60), 71.7% no (n=152).