İnsan kaynakları uygulamalarının örgütsel bağlılığa etkisi: Beyaz yakalılar üzerine bir araştırma
The effect of human resources practices onorganizational commitment: A research on whitecollar workers
- Tez No: 891031
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE İLGÜN KAMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ETKİSİ: BEYAZ YAKALILAR ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Son yıllarda insan kaynakları örgütler için ayırt edici bir unsur olduğu gözlemlenmektedir. İnsan kaynakları yönetimi uzun yıllardır birçok ülkede araştırılmakta ve uygulanmaktadır, ülkemizde ise adını ve uygulamalarını yeni yeni duyuyoruz. Eğer insan kaynakları uygulamaları doğru bir şekilde uygulanırsa örgütsel bağlılığa katkısı bir o kadar fazla olmaktadır. İnsan kaynakları uygulamaları bireysel bağlılığı güçlendirip, diğer kişiler ile uyumlu şekilde olarak örgütün hedeflerine ulaşmada etkili rol oynamaktadır. Burada asıl bilmemiz gereken konu ise bu uygulamalar örgüt çalışanları tarafından nasıl karşılanıyor, elde edilen veriler örgütün verimli ve başarılı olmasına nasıl katkı sağlıyor, bunun ne kadar doğru ve objektif olduğunu düşünüyorlar ve yanı sıra çalışanlar tarafından bağlılığa etkisinin ne kadar olduğunu düşünmeleridir. Kısaca, bu tezde insan kaynakları uygulamalarının örgütsel bağlılığa etkisi araştırılmış olup, bu tezin beyaz yakalılar üzerinde uygulaması yapılmıştır. Sonuç olarak ise insan kaynakları uygulamalarının beyaz yakalılar üzerinde örgütsel bağlılığa etkisi olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has been observed that human resources are a distinctive element for organizations. Human resources management has been researched and implemented in many countries for many years, and we are just now hearing about its name and applications in our country. If human resources practices are implemented correctly, their contribution to organizational commitment is greater. Human resources practices strengthen individual commitment and play an effective role in achieving the goals of the organization in harmony with other people. What we really need to know here is how these practices are received by the employees of the organization, how the data obtained contributes to the efficiency and success of the organization, how accurate and objective they think it is, and how much of an impact they think it has on employee loyalty. Briefly, in this thesis, the effect of human resources practices on organizational commitment was investigated and this thesis was applied on white-collar workers. As a result, it has been revealed that human resources practices have an effect on organizational commitment on white-collar workers.