Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran bireylerin human papilloma virüs enfeksiyonu ve human papilloma virüs aşısı hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge levels of individuals applying to zonguldak Bülent Ecevit University family Medicine polyclinic about human papilloma virus infection and human papilloma virus vaccine
  1. Tez No: 891050
  2. Yazar: TUĞÇE ABACI ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKTUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Hastanemiz Aile Hekimliği polikliniklerine herhangi bir nedenle başvuran bireylerin HPV hastalığı ve HPV aşısı hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarını HPV Bilgi Ölçeğini kullanarak değerlendirmek ve HPV Bilgi Ölçeğinin geçerlik ve güvenirliği hakkında ve hastanemiz Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran hastaların davranışları konusunda bilgi birikimi oluşturmak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu araştırma nicel ve kesitsel-tanımlayıcı bir araştırma olup Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği Polikliniklerine 01 Ekim 2022-31 Mayıs 2023 tarihleri arasında başvurmuş olan 200 birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan 200 kişinin 145 tanesi (%72.5) kadın, 55 tanesi (%27.5) erkektir. Katılımcılarımız 18-49 yaş aralığındaki yaş ortalamaları 29.2±9.0 olarak bulunmuştur. Katılımcılarımız sosyodemografik özelliklerine göre HPV-BÖ açısından değerlendirilmiş olup, eğitim durumları, ikamet ettikleri yer, çalışma durumları, sağlık personeli olma ve alkol kullanım durumları istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Yapılan ikili regresyon analizinde HPV testi yaptırmış olanların HPV BÖ puanlarındaki yüksekliğe etki eden tek faktörün şehir ya da büyükşehirde ikamet etme durumu olduğu görülmüştür. HPV aşısı yaptırma davranışına etkisi olan tek demografik değişken bireyin çevresinde HPV aşısı yaptırmış olan kişi varlığıdır. Sonuçlar: Bu çalışmada, şehirde oturan bireylerin HPV konusunda daha çok bilgiye sahip oldukları ancak bilgi düzeyinin HPV aşısı yaptırma davranışına etki etmediği görülmüştür. HPV aşısı yaptırma davranışına etkisi olan tek değişken bireyin çevresinde HPV aşısı yaptırmış olan bireyler varlığı olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to evaluate the knowledge, attitudes and behaviors of individuals who applied to the Family Medicine outpatient clinics of our hospital for any reason about HPV disease and HPV vaccine using the HPV Knowledge Scale and to create knowledge about the validity and reliability of the HPV KS and the behaviors of patients applying to the Family Medicine outpatient clinics of our hospital. Materials and Methods: This study is a quantitative and cross-sectional-descriptive study and was conducted on 200 individuals who applied to Zonguldak Bülent Ecevit University Health Practice and Research Center Family Medicine Outpatient Clinics between October 01, 2022 and May 31, 2023. Results: Of the 200 participants, 145 (72.5%) were female and 55 (27.5%) were male. The mean age of our participants between 18-49 years was 29.2±9.0 years. Our participants were evaluated in terms of HPV-KS according to their sociodemographic characteristics, and their educational status, place of residence, employment status, being a healthcare personnel and alcohol use were found to be statistically significant. In the binary regression analysis, it was observed that the only factor affecting the high HPV-KS scores of those who had undergone HPV testing was the status of residing in a city or metropolitan area. The only demographic variable that had an effect on HPV vaccination behavior was the presence of people around the individual who had received HPV vaccination. Conclusions: In this study, it was observed that individuals living in the city had more knowledge about HPV, but the level of knowledge did not affect HPV vaccination behavior. The only variable that had an effect on HPV vaccination behavior was the presence of individuals around the individual who had received HPV vaccination.