Devlet koruma ve bakım hizmetlerinden faydalanmış bireylerin yardımsever davranışlarının iş-aile çatışması, ailesinden duyduğu tatmin ve iş yaşam dengesi etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of helpful behavior of individuals who beneficiated from state protection and care services on work-family conflict, satirfaction from their family and work life balance
- Tez No: 891091
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yardımseverlik tutumu, iş-yaşam dengesi, iş aile çatışması ve aile tatmini, bireylerin kişisel ve profesyonel yaşamlarını önemli ölçüde etkileyen faktörlerdir. Yardımseverlik tutumu, fedakârlık, merhamet, işbirliği ve cömertlik gibi özellikleri ifade eder ve sosyal sorumlulukların yerine getirilmesi ile gönüllülük faaliyetlerine katılımı teşvik eder. İşyaşam dengesi, kişinin iş ve kişisel yaşamını dengede tutma kapasitesini temsil eder ve hem işte verimliliği hem de kişisel tatmini artırır. İş aile çatışması, iş ve aile rollerinin birbirine olumsuz etkide bulunmasıdır ve genellikle stres, tatminsizlik ve düşük performansla sonuçlanır. Aile tatmini ise bireyin aile yaşamından duyduğu memnuniyeti ifade eder ve aile içi ilişkilerde mutluluk ve uyumu sağlar. Araştırmamızda, Aktepe (2010) tarafından geliştirilen ve 26 maddeden oluşan“Yardımseverlik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek, fedakârlık, merhamet, sosyal sorumluluk, işbirliği, paylaşmak, gönüllülük ve cömertlik olmak üzere yedi faktörden oluşmaktadır. İş-yaşam dengesi ölçümü ise Fisher-McAuley ve arkadaşları tarafından geliştirilen araçtan uyarlanarak hazırlanmış ve üç boyutta incelenmiştir: İşin Kişisel Yaşam üzerindeki Etkisi (İKY), Kişisel Yaşamın İş Üzerindeki Etkisi (KYİ) ve İşYaşam Gelişimi (İYG). İş-yaşam dengesi ölçeği, Küçükusta (2007) tarafından kullanılan ölçüm aracından alınmıştır. İş Aile Çatışması Ölçeği ve Aile Tatmini Ölçeği ise Yılmaz'ın (2023) çalışmasından alınarak kullanılmıştır. Veriler, SPSS v26.0 paket programı ile analiz edilmiş ve 258 katılımcının cevapları değerlendirilmiştir. Test sonuçlarına göre, verilerin normal dağılım göstermemesi nedeniyle non-parametrik teknikler kullanılmıştır. Araştırma bulguları, yardımseverlik tutumu ile aile tatmini (r=0,365) ve iş-yaşam dengesi (r=0,375) arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca, iş yaşam dengesi ile aile tatmini (r=0,307) arasında pozitif, iş aile çatışması (r=-0,524) arasında ise negatif yönlü ve anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Yardımseverlik tutumu ile iş aile çatışması (r=-0,196) arasında da negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The attitude of benevolence encompasses traits such as sacrifice, compassion, cooperation, and generosity, encouraging the fulfillment of social responsibilities and participation in volunteer activities. Work-life balance represents an individual's capacity to balance their work and personal life, enhancing both workplace productivity and personal satisfaction. Work-family conflict refers to the negative interference between work and family roles, often resulting in stress, dissatisfaction, and poor performance. Family satisfaction denotes the contentment an individual derives from family life, fostering happiness and harmony in family relationships. In our study, we used the“Benevolence Attitude Scale”developed by Aktepe (2010), which consists of 26 items. The scale includes seven factors: sacrifice, compassion, social responsibility, cooperation, sharing, volunteering, and generosity. The measurement of work-life balance was adapted from the tool developed by FisherMcAuley et al., examining three dimensions: the Impact of Work on Personal Life (IWPL), the Impact of Personal Life on Work (IPLW), and Work-Life Development (WLD). The work-life balance scale was adapted from the measurement tool used by Küçükusta (2007). The Work-Family Conflict Scale and Family Satisfaction Scale were taken from Yılmaz's (2023) study. Data were analyzed using SPSS v26.0, evaluating the responses of 258 participants. Due to the non-normal distribution of the data, nonparametric techniques were employed. Research findings indicate a positive and significant relationship between the attitude of benevolence and family satisfaction (r=0.365) as well as work-life balance (r=0.375). Additionally, there is a positive relationship between work-life balance and family satisfaction (r=0.307) and a negative relationship with work-family conflict (r=-0.524). A negative and significant relationship was also found between the attitude of benevolence and work-family conflict (r=-0.196).