Türk halk müziği formlarından zeybeklerin çok sesli koro müziğine uyarlanması
Zeybek forms of Turkish folk music adaptation to polyphonic choral music
- Tez No: 891092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VERDA KARAÇİL CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Zeybek formları, geleneksel dansları ve özgün melodik yapılarıyla Türk müziğinde önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde, Zeybek müziğinin çok sesli koro müziğiyle birleşmesi, müziğin evrimine katkıda bulunarak kültürel bir sentezin zeminini oluşturmaktadır. Bu araştırma, Zeybek formlarının çok sesli koro müziği dünyasına hangi yollarla uyarlandığı ve bu sentezin müzikte yarattığı etkiyi incelemektedir. Zeybek müziğinin tarihsel kökenlerinden başlayarak, karakteristik özelliklerine ve çağdaş müzik konumuna dair geniş bir perspektif sunmaktadır. Zeybek formlarının çok sesli koro müziğiyle birleşmesi, Türk müziğini zenginleştirir ve çeşitlendirmektedir. Geleneksel müziğin modern müzikle bütünleşmesi, sanatçılar ve besteciler için yeni yaratıcı imkanlar sunmaktadır. Bu süreç, Zeybek müziğinin özgün karakterini korurken, modern müzik teknikleriyle zenginleştirilmesini sağlar. Örnek eserler ve analizler üzerinden, bu birleşmenin müziğe getirdiği yenilikler ve katkılar detaylandırılmaktadır. Zeybek müziği ile çok sesli koro müziğinin birleşmesi, geçmişin mirasını taşırken, Türk müziğinin çağdaş müzik dünyasında önemli bir konuma ulaşmasına katkıda bulunur. Aynı zamanda, genç müzisyenlerin ve bestecilerin yaratıcılığını teşvik ederken, müzik eğitiminde yeni olanaklar sağlamaktadır. Bu etkileşim, Türk müziğinin zengin geleneğini modern dünyaya açmak ve geliştirmenin bir yolu olarak değerlendirilir. Zeybek müziğinin çok sesli koro müziğiyle buluşması, Türk kültürünün zenginliğini ve müziksel çeşitliliğini vurgularken, uluslararası düzeyde de Türk müziğinin tanınmasını sağlar ve evrensel bir etki yaratır.
Özet (Çeviri)
Zeybek forms have an important place in Turkish music with their traditional dances and unique melodic structures. Nowadays, the combination of Zeybek music with polyphonic choral music contributes to the evolution of music and forms the basis for a cultural synthesis. This research examines how Zeybek forms have been adapted to the world of polyphonic choral music and the impact of this synthesis on music. Starting from the historical origins of Zeybek music, it offers a broad perspective on its characteristic features and its contemporary musical position. The combination of Zeybek forms with polyphonic choral music enriches and diversifies Turkish music. The integration of traditional music with modern music offers new creative possibilities for artists and composers. This process enables Zeybek music to be enriched with modern musical techniques while preserving its original character. Through exemplary works and analyses, the innovations and contributions that this merger brings to music are detailed. The combination of Zeybek music and polyphonic choral music, while carrying the heritage of the past, contributes to the important position of Turkish music in the contemporary music world. At the same time, it encourages the creativity of young musicians and composers and provides new opportunities in music education. This interaction is considered as a way to open and develop the rich tradition of Turkish music to the modern world. The meeting of Zeybek music with polyphonic choral music emphasises the richness and musical diversity of Turkish culture and creates a universal impact and recognition of Turkish music at the international level.