Hızlı tüketim sektöründe çevrim içi alışveriş ile müşteri yolculuğu ve satın alma davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of customer journey and buyer decision process regarding fast moving consumer goods in online shopping
  1. Tez No: 891090
  2. Yazar: BEGÜM FERİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GRESİ SANJE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez kapsamında, hızlı tüketim ürünleri (FMCG) sektöründe çevrim içi alışverişin müşteri yolculuğunun nasıl şekillendiği ve tüketicinin satın alma davranışları üzerindeki etkileri incelenmektedir. Dijital dönüşüm ve bu dönüşüm ile birlikte e-ticaretin yükselişi, hızlı tüketim ürünleri sektöründe önemli değişikliklere yol açmış, tüketici alışkanlıklarını ve pazarlama stratejilerini yeniden şekillendirmiştir. Araştırmanın amacı, hızlı tüketim ürünleri sektöründe çevrim içi alışveriş sırasında müşteri yolculuğunun hangi süreçlerden oluştuğunu anlamak ve bu süreçlerde tüketici davranışlarının nasıl etkilendiğini anlamaktır. Çalışmada, literatür taraması yapılarak müşteri deneyimi ve müşteri yolculuğu kavramları başta olmak üzere alanda bugüne kadar gerçekleştirilen araştırmalar incelenmiş ve tez konusu özelinde anket kullanılarak veri toplanmıştır. Anket aracılığıyla toplanan veriler istatistiksel analizlerle incelenmiş ve bulgular değerlendirilmiştir. Sonuçlar, dijital pazarlama ve e-ticarette müşteri yolculuğu sürecinde değinilen temas noktalarının hızlı tüketim ürünleri sektöründe tüketici memnuniyeti ve marka sadakati üzerinde olumlu etkiler yarattığını göstermektedir. Ayrıca, çevrim içi alışverişin tüketici davranışlarını nasıl değiştirdiği ve bu değişimlerin pazarlama ve marka alanına nasıl yansıdığı detaylı bir şekilde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how online shopping shapes the customer journey and its impact on purchasing behaviors in the fast-moving consumer goods (FMCG) sector. The digital transformation and the rise of e-commerce have led to significant changes in the FMCG sector, reshaping consumer habits and marketing strategies. The aim of the research is to understand the processes involved in the customer journey during online shopping in the FMCG sector and how consumer behaviors are influenced throughout these processes. The study conducted a literature review to examine previous research on customer experience and customer journey concepts, and collected data through surveys specifically designed for the thesis topic. The survey data were analyzed using statistical methods, and the findings were evaluated. The results indicate that the touchpoints addressed in the digital marketing and e-commerce customer journey process create positive effects on consumer satisfaction and brand loyalty in the FMCG sector. Furthermore, the study provides a detailed analysis of how online shopping has altered consumer behavior and how these changes are reflected in marketing and branding strategies.