Henry Schradieck keman egzersizlerinin analizi ve çalışma önerileri
Analysis of Henry Schradieck exercises and practice suggestions
- Tez No: 891093
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. VERDA KARAÇİL CERİT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çalgı eğitimi; fiziksel, bilişsel, devinişsel yetkinliklerinin yanı sıra izlenen yöntem ve tekniklerle sistemli çalışma sürecidir. Bir çalgının öğrenimi için; çalgının tarihsel süreçleri, fiziksel özellikleri ve ilgili icracılarının bilinmesi öğrenme sürecinde kalıcı izler bırakarak içselleştirmektedir. Dolaysıyla keman çalgısının ortaya çıkışına dair etnik kökeni, tarihi sürecindeki değişimleri, keman müzisyenleri, keman edebiyatı, pedagojik metotlarının yöntem ve tekniklerine dair detaylarının bilinmesi önemlidir. Bu çalışmada kemanın Rönesans Dönemi'nde ortaya çıkışıyla başlayan müzikal evreni araştırılıp fiziksel gelişim süreci, ekolleri ve pedagojik teknikleri incelenmiştir. Modern keman edebiyatına yazdığı eserlerle önemli katkılarda bulunan Alman pedagog Henry Schradieck'in Keman Teknikleri Okulu adlı pedagojik metodunun La telindeki ilk 25 egzersizi, başlangıç düzeyi öğrencilerinin devinişsel ve bilişsel öğrenimine yönelik analizi ''pilot (destek) parmak tekniği'' üzerinden incelenmiştir. Araştırmanın ana teması; pilot (destek) parmak tekniği olup keman öğrenim başlangıcında kullanılan temel parmak aralıklarında ''pilot (destek) parmak'' işlevini saptamaktır. Günümüzde halen kullanılmakta olan bu etüt kitabının ele alınan ''pilot (destek) parmak'' bağlamındaki egzersiz analizlerinin yanı sıra belirtilen çalışma önerileriyle; öğretmen ve öğrencilerin eğitim öğretim sürecine yardımcı olmaktadır. Anahtar Kelimeler Henry Schradieck, pilot parmak, sol el tekniği, keman pedagojisi, kemanın tarihçesi ve ekolleri.
Özet (Çeviri)
Instrument training; It is a systematic working process with physical, cognitive and psychomotor competencies as well as followed methods and techniques. For learning an instrument; Knowing the historical processes, physical characteristics and relevant performers of the instrument leaves permanent traces in the learning process and internalizes it. Therefore, it is important to know the details of the emergence of the violin instrument, its ethnic origin, changes in its historical process, violin musicians, violin literature, pedagogical methods and techniques. In this study, the musical universe of the violin, which started with its emergence in the Renaissance Period, was investigated and its physical development process, schools and pedagogical techniques were examined. The first 25 exercises on the A string of the pedagogical method of the Violin Techniques School of the German pedagogue Henry Schradieck, who made significant contributions to modern violin literature with his works, were examined through his analysis of the psychomotor and cognitive learning of beginner students through the“pilot (support) finger technique”. The main theme of the research is; It is a pilot (support) finger technique and it aims to determine the“pilot (support) finger”function in the basic finger spaces used at the beginning of violin learning. In addition to the exercise analysis in the context of“pilot (support) finger”in this study book, which is still used today, with the stated study suggestions; It helps teachers and students in the education process. Keywords Henry Schradieck, pilot finger, left hand technique, violin pedagogy, history and schools of violin.