Karikatür Dergisine göre İkinci Dünya Savaşı
Second World war according to Cartoon Magazine
  1. Tez No: 891097
  2. Yazar: ELİF CEREN YALÇINER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmanın amacı, İkinci Dünya Savaşı'nı karikatürler üzerinden incelemektir. Çalışma bilimsel yöntemlerle, bilimsel kaynaklar ışığında hazırlanmıştır. Karikatür, olayların gülünç yanlarını çizim yoluyla anlatma sanatıdır. Savaşlar insanlığı derinden etkileyen gelişmeler olmuş ve karikatür haline getirilmiştir. 1939-1945 yılları arasında meydana gelen İkinci Dünya Savaşı da tüm dünyayı ve insanlığı derinden etkileyen önemli bir savaştır. Bu savaş, Almanya'nın 1 Eylül 1939 yılında Polonya'ya saldırısı ile başlayan, Mihver ve Müttefik Devletler olarak bilinen iki blok arasında yaşanmış bir savaştır. Savaş, Türkiye'yi de büyük ölçüde etkilemiş bilhassa ekonomik açıdan problemlerin yaşanmasına sebep olmuştur. Yaşanan olaylar bu dönemde yayın hayatında yerini alan Karikatür Dergisinde çizilen karikatürlere de yansımıştır. Ramiz Gökçe, Ratip Tahir Burak ve Kozma Togo mevcut dergideki karikatüristler arasında yer almış, söz konusu karikatüristler Almanya, İtalya ve Japonya'nın oluşturduğu Mihver Devletler ile İngiltere, Rusya ve ABD'nin bir araya gelmesiyle oluşan Müttefik Devletlerin ve Türkiye'nin siyasî, ekonomik ve askerî alanda yaşadığı gelişmeleri karikatür haline getirerek mizah yoluyla anlatmışlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the Second World War through cartoons. The study was prepared using scientific methods and in the light of scientific sources. Caricature is the art of expressing the ridiculous aspects of events through drawing. Wars have been developments that deeply affected humanity and have been turned into caricatures. The Second World War, which took place between 1939 and 1945, is an important war that deeply affected the whole world and humanity. This war was a war between two blocks known as the Axis and Allied Powers, which started with Germany's attack on Poland on September 1, 1939. The war greatly affected Turkey, especially causing economic problems. The events that took place were also reflected in the cartoons drawn in the Cartoon Magazine, which took its place in publication life during this period. Ramiz Gökçe, Ratip Tahir Burak and Kozma Togo were among the cartoonists in the current magazine, and the cartoonists in question were the political, economic and military forces of Turkey and the Axis Powers, consisting of Germany, Italy and Japan, and the Allied Powers, which were formed by the coming together of England, Russia and the USA. They explained the developments in the field through humor by turning them into cartoons.