Almanca Wie Bitte ve Menschen A1.1. ders kitaplarının kelime öğretimi açısından incelenmesi
Analyse der deutschlehrwerke Wie Bitte und Menschen A1.1. im hinblick auf wortschatzvermittlung
  1. Tez No: 891098
  2. Yazar: NESLİHAN HAYTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE ÇELİKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Almanca Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Almanca Öğretimi
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yabancı dil öğretiminin temel amaçlarından biri öğrencilere dört temel beceriyi (okuma, yazma, dinleme, konuşma) öğretmektir. Bu temel dil becerilerinin etkin ve yeterli bir şekilde kullanımı da zengin bir kelime hazinesine sahip olma ile doğru orantılıdır. Bu nedenle kelime hazinesini geliştirmeye yönelik yapılan çalışmalar, dil öğrenimi sürecinin yapı taşlarındandır. Dil öğretiminde en sık kullanılan materyal ders kitaplarıdır ve bu nedenle de ders kitaplarında var olan kelime öğretimi yöntemlerini belirlemek, eğitim ve öğretim ortamlarının niteliğini ortaya koymak açısından büyük önem arz etmektedir. Tüm yabancı dil öğretiminde olduğu gibi Almancanın yabancı dil olarak öğretiminde de kelime öğretiminin üzerinde önemle durulması gerekmektedir. Bu çalışma nitel bir araştırmadır ve bu araştırmada incelemesi yapılan ders kitaplarının içerikleri doküman analizi metoduna uygun olarak analiz edilmiş ve işlevine göre incelenmiş; yerel“Wie Bitte”ders kitabı ile uluslararası“Menschen”A1.1 isimli ders kitaplarında yer alan kelime öğretim yöntemleri, uygulanma sayıları, öğretilmesi hedeflenen kelimeler etkinlikler açısından incelenmiştir. Ders kitaplarında kelime öğretimine yönelik etkinliklerde“dinleme”,“okuma”,“görsel”gibi yöntemler diğerlerine oranla daha sık kullanılmış; diğer yöntemlerin aksine,“eşleştirme”ve“oyun”gibi yöntemler hiç kullanılmamıştır. Yapılan analiz sonucunda kelime öğretimi yöntemlerinin ders kitaplarında eşit bir dağılım göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the primary aims of foreign language teaching is to teach students four basic skills (reading, writing, listening, speaking). The effective and sufficient use of these basic language skills is directly proportional to having a rich vocabulary. Therefore, studies aimed at improving vocabulary are fundamental constituents of the language learning process. Textbooks are the most often used resource in foreign language teaching. Determining the vocabulary teaching strategies used in textbooks is therefore crucial in revealing the quality of education. Vocabulary teaching in German as a foreign language also needs to be emphasized same as in all foreign languages. In this study, the international Menschen A1.1 textbook and the local Wie Bitte textbook were used to determine the targeted words to be taught, the number of applications, and the vocabulary teaching methods. In the textbooks, methods such as“listening,”“reading,”and“visuals”have been used more frequently in activities aimed at teaching vocabulary compared to others; methods such as“matching”and“games”have been used very rarely, and some have not been used at all. It has been determined that there is no equal distribution in the use of vocabulary teaching methods.